Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Yarımadaya Miting Burnu!

Başbakan Erdoğan, 23 Mart'ta İstanbul mitingini Yenikapı'da 31 milyon TL'ye denizin doldurulmasıyla oluşturulan dev gösteri ve miting alanınıda yapacak.

yapi.com.tr
Tarihi Yarımadaya Miting Burnu!

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, seçimlere günler kala siyasi parti liderleri meydan meydan dolaşırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 23 Mart’ta İstanbul ’da büyük bir gövde gösterisine hazırlanıyor. Bugüne kadar seçim mitinglerini Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nda yapan Erdoğan, 30 Mart öncesi İstanbul mitingini, 23 Mart’ta Yenikapı’da 31 milyon TL yatırımla denizin doldurulmasıyla oluşturulan dev gösteri, festival, konser ve miting alanında yapacak. 1.5 milyon kişinin hedeflendiği mitinge İstanbullular, denizden ve karadan, ayrıcı raylı sistemle, trafik yoğunluğuna neden olmadan alanına kolaylıkla ulaşıp dağılabilecek.

Rekora hazırlanıyor

Beton zeminin devamında bir o kadar da çimlendirilmiş alan bulunuyor. Çimlerden oluşan alanın derinliğiyle birlikte Yenikapı Meydanı’nın dolması halinde İstanbul, bugüne kadar hiç görülmemiş kalabalığa ev sahipliği yapacak. Bu nedenle dev miting alanında şu anda hummalı bir çalışma var. Alanın Yenikapı İDO İskelesi’ne bakan bölümünde Erdoğan’ın konuşma yapacağı dev bir platform kuruluyor.

Proje bittiğinde yaya ulaşımının rahatlıkla sağlanabilmesi için İDO’dan itibaren yaklaşık 180 metrelik yol yer altına alınacak. Şehir parkının altında, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı ileri biyolojik arıtma tesisi kurulacak. 2 bin 200 araç, 760 da otobüs kapasiteli açık otoparkların yanı sıra sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri, kafe, büfe, restoran, sergi alanları, ahşap iskeleler ve engelli locaları da planlandığı meydan çalışmasında sona gelindi. Dolgu işlemi tamamen biten alan İstanbul’un haritasını değiştirdi. Avrasya Tüneli’nin Cankurtaran’daki çıkış noktasına yakınlığı da meydana önem kazandırıyor.

Sahilde koru oluşturuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, gösteri, festival, konser ve miting alanları olarak düzenlenen meydan için, Yenikapı İDO İskelesi ve balıkçı barınaklarının bulunduğu yerden, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önüne kadar olan alanda deniz dolduruldu. Doldurulan 673 bin metrekarelik alanın 378 bin metrekaresi yeşil alan olacak. Alanın büyük bölümünde ekimi planlanan 5 bin adet boylu ağaçlarla koruluk oluşturuluyor. Kent çayırı olarak düşünülen alanın büyük bölümünün çimlendirme çalışması tamamlanmış durumda.

Hedef: Hızlı toplan hızlı dağıl

İstanbul’un merkezine yakın, denizyolu, karayolu, metro, hafif raylı sistemler, havaalanı bağlantısı olan, toplanıp dağılmanın hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceği iddia edilen alanda, resmi kutlamalar, miting ve gösteriler aynı zaman diliminde yapılabilecek. Engelliler, yaşlılar, kadınlar ve çocukların katılımlarına olanak sağlayan düzenlemeler yapılıp, temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturulmasına yönelik şehir mobilyaları ve diğer donatıların organize edilecek. Güvenliğin maksimum düzeyde ve konforlu şekilde oluşturulması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yarimadaya-miting-burnu_118121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!