Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

'İnovasyon'a İnovalig Dopingi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programını hayata geçiriyor. Türkiye'de inovasyon ekosistemini destekleme amacıyla uluslararası danışmanlık firması A.T. Kearney işbirliğiyle oluşturulacak İnovalig projesi, Türkiye'nin inovasyon liderlerini belirleyecek.

yapi.com.tr
'İnovasyon'a İnovalig Dopingi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), inovasyon yönetimi ile ilgili yaptığı uluslararası çalışmalar ve sahip olduğu küresel ağ ile bu konuda lider danışmanlık firması A.T. Kearney'nin tecrübelerinden ve inovasyon yönetimi uygulamalarından faydalanarak, Türkiye'deki firmaların inovasyon yetkinliklerini artırmayı hedefliyor. Avrupa'da 17 ülkede uygulanan ve A.T. Kearney'in koordinasyonunu sağladığı IMP3rove programına paralel bir kurguyla geliştirilecek İnovalig projesinde, Türkiye'nin farklı kategorilerde inovasyon lideri firmaları belirlenecek. TİM, proje ile şirketlerin organizasyonları ve günlük operasyonlarına inovasyon kültürünü yerleştirmeleri için oldukça önemli bir fırsat sunuyor.

İnovalig projesi ile Türkiye'deki firmaların inovasyon karneleri çıkarılarak, her yılın inovasyon şampiyonları belirlenecek. Uluslararası kriterler esas alınarak firmaların inovasyon yetkinliklerinin belirleneceği çalışma, aynı zamanda 2014 yılında düzenlenecek Türkiye İnovasyon Haftası'ndaki en inovatif şirket ödüllerinin de temelini oluşturacak ve sürekli bir gündem yaratma hedefiyle gelenekselleşecek.

Dev projenin ilk duyurusu, 28-30 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası ile yapıldı ve İnovasyon Haftası'nda açılan TİM standında 80'in üzerinde firmanın ön kaydı alındı.

Değerlendirme süreci

İnovalig'de yarışacak firmalar, ilk aşamada bir anket değerlendirmesinden geçecekler. İlk aşama süresince, haftalık ve aylık bildirimler, eğitim materyalleri, konferanslar düzenlenerek, katılımcı firmaların inovasyon yetkinliklerini artırmaya yönelik adımlar atılacak. İlk aşama sonucunda, katılımcı her bir firma yaklaşık 100 sayfalık, kendi yetkinliklerinin, yerel ve uluslararası pazarlardaki benzerleri ile karşılaştırıldığı bir benchmarking raporuna sahip olacak. Firmalar, bu benchmarking raporu ile, A.T. Kearney'nin "House of Innovation” adındaki inovasyon yönetimi metodolojisinde kullandığı 5 kategori çerçevesinde kendi yetkinliklerini değerlendirme şansını elde edecekler. Bu 5 kategori ise İnovasyon Stratejisi, Organizasyon ve Kültür, İnovasyon yaşam döngüsü süreci, Etkinleştirici faktörler ve İnovasyon sonuçlarından oluşuyor.

Anketler sonrasında, en iyi skora sahip 250 firma ilk tur etkinliğine davet edilecek. Etkinliğin ardından, firmaların raporlarının incelenmesi ile 5 farklı kategoride seçilecek 50 firma, yarı finallere katılmaya hak kazanacak. Yarı finalistler, önümüzdeki sene Eylül ayında düzenlenecek bir organizasyonda, 15'er dakikalık, inovasyon yönetimi yaklaşımlarını anlatan sunumlar yapacaklar. Bu sunumlar sonucunda her kategoride seçilecek 5 firma, toplamda 25 firma finalde yarışmaya hak kazanacak.

Finalistler, 2014 Türkiye İnovasyon Haftası'nda büyük jüri önünde yarışacak ve 5 inovasyon kategorisindeki Türkiye'nin İnovasyon Şampiyonları belirlenecek. Ayrıca her kategoriden 3'er firma ülkemizi "İnovasyon Ligi Avrupa Şampiyonasında” temsil etme şansı yakalayacak. Şampiyonada yer almak isteyen firmalar, etkinlik web sitesinden online kayıt yaparak 31 Mayıs 2014 tarihine kadar inovasyon anketini doldurabilecek.

Ön kayıt için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/inovasyona-inovalig-dopingi_118447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!