Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim için 'Taksim Dayanışması'

Taksim Meydanı'nın yayalaştırılmasını ve trafiğin yeraltına alınmasını, Gezi Parkı'da ise yıkılmış olan Topçu Kışlası'nın yeniden inşasını öngören projeye karşı yürütülen çalışmalar tek çatı altında toplanıyor.

yapi.com.tr
1 Taksim için 'Taksim Dayanışması'

p>'Taksim Dayanışması' adı altında bir araya gelen meslek odaları, kent insiyatifleri ve sivil toplum kuruluşları, yayınladıkları ortak deklarasyonla 'Taksim Meydanı'na hep birlikte sahip çıkmak' konusundaki ortak iradelerini, konu hakkındaki gelişmeleri ve görüşlerini kamuoyuyla paylaştılar. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda yapılan toplantıya, 'Taksim Dayanışması'na destek veren kurum ve kuruluşların destekçileri katıldı.

Taksim Meydanı yayalaştırılma projesinin gelişim sürecini özetleyen Taksim Dayanışması sekreteryasından Mücella Yapıcı, 14 Şubat'ta 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı tadilatlarının askıya çıkmasının üzerine 15 Şubat'ta Taksim Meydanı için dayanışma çağrısı yaptıklarını anımsattı ve hazırlanan ortak deklarasyon metninin 29 Şubat'ta tek tek kurum ve kuruluşların bilgisine sunulduğunu kaydetti. Taksim Meydanı'nın, onu oluşturan öğelerle birlikte düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Yapıcı, bu bağlamda meydanın su maksemi, Taksim Cumhuriyet Anıtı, Taksim Gezisi ve AKM ile birlikte ele alınması gerektiğini söyledi. Yapıcı, ayrıca meydanın emek ve demokrasi mücadelesi açısından toplum belleğindeki önemli yeri üzerinde de durdu. Taksim Dayanışması'nın eylem takvimi hakkında bilgi veren Şehir Plancıları Odası'ndan Akif Burak Atlar ise toplanan itirazların 12 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde yapılacak bir eylemle belediye iletileceğini, 17 Mart'ta ise Taksim Meydanı'nda kitlesel bir eylem yapılacağını aktardı.Taksim Dayanışması Ortak Deklarasyonu

Çağdaş ve demokrat bir ülkede kabul edilemez karar mekanizmaları, Taksim projesi ile tekrar karşımıza çıkmıştır. Bilimsel, teknik ve demokratik süreçler çalıştırılmadan kamuoyuna sunulan meydan düzenlemesinin geri dönülmez yanlışlara yol açacak olması bizleri bir araya getirmiş ve Taksim Meydanı'da sahip çıkmamızı gerektirmiştir.

Taksim projesi ilk olarak seçimlerden önce Başbakan tarafından açıklandı. Peşinden, kamuoyuna yayalaştırma projesi adı altında sunulan plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ve 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. plan değişikliği, evrensel şehircilik değerleri göz ardı edilerek, ulaşım planlama ve projelendirme bilim ve tekniği gözetilmeden, üstelik koruma ve hukuk kuralları ihlal edilerek ilan edildi. İlan edilen, aslında bir 'betonlaştırma', 'insansızlaştırma' ve 'kimliksizleştirme' projesidir. Bu proje aynı zamanda, araç ve yaya güvenliğini tehdit eden dalış rampaları ve istinat duvarlarıyla, yayaların meydana erişimini engelleyen koridorlaştırılmış kaldırımlarıyla, tarihi bir ortamın görsel ve yaşamsal bütünlüğünü yok eden bir 'yer altı' projesidir.

Plan değişikliğine gayrihukuki bir şekilde eklemlenerek, kamuoyuna Topçu Kışlası'nın ihyası adı altında yeni inşaatlar dayatılmaktadır. Hapimize açık, hepimizin hakkı olan, şehrimizin merkezindeki yegane park alanı, depremde sığınacağımız Gezi Parkı elimizden alınmakta, ağaçlar, yürüme, buluşma ve dinlenme alanları betonlaştırılmaya ve ticarileştirilmeye çalışılmaktadır. Bir kez daha kamuoyu yanıltılarak güç ve paranın prestij kazanması hedeflenmektedir.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-icin-taksim-dayanismasi_91003.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 12 Mart günü ekmek parası için aranızda olamıyorum. Lütfen yapılacak 'Topçu Kışlası' ne amaçla kullanılacak sorarmısınız? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!