Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ŞPO: İBB Taksim Meydanı Projesine İtiraz Eden Üyemizi İşten Çıkardı

ŞPO İstanbul Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, 12 Mart Pazartesi günü Taksim Meydanı için hazırlanan İmar Planlarına yönelik itiraz dilekçelerini teslim etmek için İBB'nin önünde düzenlenen basın açıklamasına katılan üyelerinin önce güvenlik görevlileri tarafından kimlik bilgilerinin alındığı ve bir hafta içinde işine son verildiği

yapi.com.tr
ŞPO: İBB Taksim Meydanı Projesine İtiraz Eden Üyemizi İşten Çıkardı

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, Taksim Meydanı Projesi'ne itiraz hakkını kullanan Yönetim Kurulu Üyelerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından işinden çıkarıldığını iddia etti. ŞPO İstanbul Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, 12 Mart Pazartesi günü Taksim Meydanı için hazırlanan imar planlarına yönelik itiraz dilekçelerini teslim etmek için İBB'nin önünde düzenlenen basın açıklamasına katılan üyelerinin önce güvenlik görevlileri tarafından kimlik bilgilerinin alındığı ve bir hafta içinde işine son verildiği savunuldu.

ŞPO İstanbul Şubesi'nin açıklaması şöyle:
 
"12 Mart Pazartesi günü saat 11:00`da sekreteryasını yürüttüğümüz Taksim Dayanışması bileşenleri, düzenlediği basın açıklamasının ardından Taksim Meydanı için hazırlanan İmar Planlarına yönelik en temel demokratik haklardan biri olarak tanımlanan; bireysel itiraz dilekçelerini teslim etmek için belediye binasına girmek istemiş, güvenlik görevlilerinin ve polisin engellemesiyle karşılaşmış, vatandaşlar yağmur altında bekletilmiş ve ancak gruplar halinde içeriye alınmıştır. Dilekçeyi teslim ettikten sonra binayı terk etmesi istenen grubun içinde yer alan Yönetim Kurulu Üyemizin belediye çalışanı olduğunu belirtmesi üzerine kimlik bilgileri güvenlik görevlilerince kayıt altına alınmıştır.

Bünyesinde çalışan bir uzmanın demokratik yollarla itiraz hakkını kullanmasına tahammülü olmayan İBB yönetimi, bir hafta içinde Yönetim Kurulu Üyemizi işten çıkarmıştır. Odamız kurulduğu günden bu yana İstanbul`un geleceği adına, bilimsellikten ve kamu yararından uzak olan plan ve projeler karşısında mücadelesine devam etmiştir. Meslek alanımıza hukuksuzlukla müdahale eden ve rant odaklı planlama anlayışını İstanbul`a dayatarak kamu yararını ve İstanbul`un geleceğini hiçe sayanlara karşı, haklı ve giderek daha güçlü bir şekilde sürdürülen bu mücadelede; İstanbul Büyükşehir Belediyesi de çoğu zaman karşımızda olmuştur.

Belediye`nin yıllardır süre gelen uygulamaları karşısında, Odamız tarafından yargıya taşınan planlara ilişkin davaların neredeyse tamamının lehimize sonuçlanması ise hukuk mücadelesindeki haklılığımızı açıkça ortaya koymaktadır. Kamu yararı adına gerçekleştirdiğimiz ve haklılığı hukuk tarafından onaylanan müdahalelerimiz karşısında, söyleyecek sözü olmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sesimizi kısmak ve mücadelemizi engellemek adına her yolu denemektedir. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında, Şubemizi kiracısı olduğu mülkten tahliyeye zorlayan Büyükşehir Belediyesi, bu kez de 7,5 yıldır bünyesinde çalışan bir meslektaşımızı, yönetim kurulu üyemiz olması nedeniyle işten çıkarma yoluna gitmiş ve art niyetini bir kez daha ortaya koymuştur.

Çalışmalarımızı ve mücadelemizi durdurmayı, yavaşlatmayı ve meslektaşlarımızı sindirmeyi hedefleyen, bünyesinde çalışan diğer profesyonellere gözdağı verme amaçlı bu art niyetli süreçlerden Odamızın hiçbir şekilde etkilenmeyeceğinin bilinmesini isteriz. Bu uygulamada da görülmüştür ki, İBB`nin gerçekleştirdiği yanlışlara itiraz edenlere karşı tahammülü giderek ortadan kalkmakta, en temel vatandaşlık haklarını kullananlar dahi, Anayasaya aykırı bir şekilde, işinden edilebilmektedir.  

Odamız, İstanbullulara karşı taşıdığı sorumluluk gereği yetkileri ile kamu yararını gözeten uygulamaların yanında olmaya, yetkilerini kamu yararına aykırı ve bilimsellikten uzak bir şekilde kullananlara karşı ise mücadelesini yılmadan sürdürmeye ve meslektaşlarımıza destek olmaya devam edecektir. Biz, İBB`nin ilk defa karşılaşmadığımız bu antidemokratik uygulamalarına, tehdit, sürgün, işten atma gibi korku ve sindirme politikalarına karşı dayanışmanın gücüne inanıyor ve bilimden, emekten, kamu yararından yana olan herkesi bir arada durmaya çağırıyoruz". 

http://www.yapi.com.tr/haberler/spo-ibb-taksim-meydani-projesine-itiraz-eden-uyemizi-isten-cikardi_91337.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!