Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Taşeron’dan Önce Son Kaçış

Taşeron işçi çalıştıran işyerlerine yeni kurallar getiren yasa düzenlemesi çıkmadan, bazı işyerleri çalışanlarına “geriye dönük hakkım yoktur” yazısı imzalatmaya başladı.

yapi.com.tr
‘Taşeron’dan Önce Son Kaçış

Hürriyet Gazetesi'ndne Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Kani Beko “Bu tamamen hukuksuz bir uygulama” dedi. Bazı işyerlerinde taşeron çalışanlara imzalatılan metinde, “Hak kazandığım normal ücret, fazla mesai ücreti, hafta tatili ve genel tatil, ulusal bayram tatili ücretleri ve diğer sosyal yardımlar ile yıllık ücretli izin de dahil olmak üzere bütün ücretlerimi aldığımı, bu sebeplerle hiçbir hak ve alacağımın kalmadığın bunlardan dolayı her türlü dava haklarımdan feragat ettiğimi, işveren ve vekilini tamamen serbest irademle ibra ettiğimi beyan ederim” yazıyor.

Söz konusu ibranamelerin, taşeron yasası Meclis’te görüşülmeden imzalatılması dikkat çekiyor. Bugün itibariyle Meclis’te görüşülecek tasarıda, ana işverenin de taşeron çalışanın maaşından olması öngörülüyor. İşverenler alt işverene iş verse de, taşeron işçilerin maaşlarını ve izinlerini takip edip; gerekirse hakedişten kesip ödemek veya iznini kullandırmakla yükümlü olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taserondan-once-son-kacis_120811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!