Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Taşeron Sisteminden Ne Çalışanlar,...

Enerjide 20 Ayda 74 İşçi Yaşamını...

"İş Güvenliği Göçük Altında!"

Son 20 Ayda 427 Madenci Hayatını...

İnşaat İşçilerinden AVM Önünde Eylem!

İnşaat-İş Resmen Kuruldu

Çanakkale'de İnşaat Çöktü, 1 İşçi Yaralı

Haziranda 141 İşçi Öldü

İnşaat Çöktü, İşçiler Şoka Girdi

İşçilerin Üstüne Beton Artığı...

İstanbul'da Taş Ocağında Göcük: 2 Ölü

Foto: DHA

Beton Kalıp Altında Kalarak...

Yaralanan İşçiden Soma İnşaat'a Dava

İnşaatta Bu Kez İş Müfettişi Öldü!

Lüks Konut Projeleri İş Güvenliğinde...

"İyice Araştırmadan Maden...

‘İnşaat Şantiyelerindeki Kazalar...

‘Taşeron’dan Önce Son Kaçış

Kaldırım Çöktü, 1 İşçi Yaralandı

“Taşeron Çalıştırma” Derhal...

İşte Başbakan'ın Onayladığı...

TANAP "İşçi Dostu" Olacak

Ağaoğlu Şantiyesinde İşçi Ölümüne Tepki

Parayı Veren Taşeron Çalıştırabilecek

İşte Madenlerdeki Çocuk İşçi Sayısı!

İşçinin Kafasında 34 Ülkeden Baret Var

"Taşeronluk Emeğin Sömürüldüğü...

Taşeron İşçi Son 10 Yılda...

İşçiler için Çok Kötüyüz!

"301 İşçimiz de Hayatını Kaybetmiş Oldu"

Soma'da Ölen İşçilerin Sayısı...

Yaralı Kurtulan İşçilerden...

Gelişmiş Ülkelerde Maaşları...

“'Taşeron ve İstihdam Yasası'...

Maden Değil Ölüm Ocağı: 73...

İnşaattan Düşen İşçi Yaşamını Yitirdi

Bu Yıl 97 İnşaat İşçisi İş...

Emniyet Kemeri Kopan İnşaat...

İskele Faciası: 2 İşçi Hayatını...

Yargının "Dur" Dediği İnşaatta...

Kadın Restoratörlerden Muhteşem İşçilik

Bir İşçi Daha 'Kopan Halat' Kurbanı!

Duble Yol İşçileri AİHM'e Gidiyor!

Üçüncü Köprüde 3 İşçi Hayatını Kaybetti

"AOÇ İnşaatında Bir İşçi Öldü,...

Dereye Beton Döktü, Faturayı...

En Çok Bu Sektörlerde İşçi Aranıyor

Bayraktar: "Yurtdışında Türk...

Yeni Yasa İşçi Haklarını Kısıtlıyor mu?

Torba kanun tasarısı ile gelen yeni düzenlemelerde, kamuda çalışan taşeron işçilerin anlaşmazlık durumunda devlet aleyhine dava açmasının önünü kapatıyor.

yapi.com.tr
Yeni Yasa İşçi Haklarını Kısıtlıyor mu?

Soma faciasından sonra Meclis’e gönderilen yasa tasarısı taşeronluk sistemini yaygınlaştıracak düzenlemeler içeriyor. Yasa, mevcut mevzuattaki asıl işin bölünerek taşerona verilemeyeceği hükmünü kaldırıyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin anlaşmazlık durumunda, devlet aleyhine dava açmasının önünü kapatıyor.

Çalışma hayatının tartışmaya yol açan sistemi taşeronluk, Soma felaketinin en önemli sebebi olarak gösteriliyor. Zaman'dan İsa Yazar'ın haberine göre, madenlerdeki gizli taşeronlaşma, iş güvenliği tedbirlerinin ihmal edilmesine yol açıyor, düşük ücrehakt politikası ve yüksek kâr hırsını tetikliyor, iş kazalarına davetiye çıkarıyor. Hükümetin, Soma’da 301 kişinin hayatını kaybettiği facianın ardından Meclis’e gönderdiği yasa tasarısı ise taşeronlaşmayı yaygınlaştıracak düzenlemeler içeriyor. İş Kanunu’ndaki ‘asıl işin tamamının alt işverene verilemeyeceği’ hükmü kaldırılıyor. Böylece işverenin asıl işi bölerek taşerona vermesinin önü açılıyor. İşçiye sağlanan haklar kısıtlanıyor, onlara kadro değil emsal işçi ücreti verilmesi öngörülüyor. Kamuda taşeron işçi çalıştırılması devamlı hale getiriliyor. En önemli değişiklik ise taşeron işçinin devlet aleyhine açtığı davanın önüne geçilmesi.  6 bin davanın tamamı işçiler lehine sonuçlanmış ve devlet toplam 2 milyar TL tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. Yeni yasa ‘tazminatların önünü kesecek’ bir düzenleme getiriyor. Sendikalar, tasarıdaki küçük iyileştirmeleri ise ‘göz boyama’ olarak değerlendiriyor.

Hükümetin, Soma’da 301 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Meclis’e gönderdiği torba kanun tasarısı, taşeronlaşmayı artıracak düzenlemeler içeriyor. Tasarı ile İş Kanunu’ndaki asıl işin tamamının alt işverene verilemeyeceği hükmü kaldırıyor. Böylece işverenin asıl işi bölerek taşerona vermesinin önü açılıyor. Taşeron işçiye sağlanan haklar kısıtlanıyor. Taşeron işçilere kadro değil emsal işçi ücreti verilmesi öngörülüyor. Tasarı ile kamuda taşeron işçi çalıştırılması da devamlı hale getiriliyor.

Taşeron uygulaması, son yıllarda hükümetin maliyetleri düşürmek için sıkça başvurduğu bir yöntem. Taşeron çalışan sayısı son 12 yılda üç kat arttı. 2002 yılında 387 bin 118 olan taşeron işçi sayısı, bugün 1 milyon 200 bin civarında. Hızla yaygınlaşan bu yöntem, çalışanların yıllık izin, kıdem tazminatı ve rapor gibi İş Kanunu’ndan doğan temel haklarını bile kullanmasını engelliyor.

Çalışma hayatının kanayan yarası olan taşeron uygulaması aleyhinde açılan davalar, devletin aleyhine sonuçlanmaya başladı. Yaklaşık 6 bin davanın kaybedilmesi ve 2 milyarlık tazminat yükünün ortaya çıkmasının ardından harekete geçen hükümet, bu davaların önünü kesecek bir düzenleme getiriyor. Taşeronluğu düzenleyen yeni yasa da ‘tazminatların önünü kesme’ ihtiyacından doğdu. Düzenleme ile taşeronlaşma yaygınlaşırken işçilere ‘göz boyama’ olarak ifade edilebilecek bazı küçük iyileştirmeler sağlanıyor. Ancak yasa esas itibarıyla taşeronlaşmayı yaygınlaştıracak düzenlemeler içeriyor.

Mevcut mevzuata göre asıl işveren, yalnızca yardımcı işleri ve asıl işin bir bölümünü, uzmanlık gerektirmesi halinde alt işverene verebilmekte. Kanun, asıl işin bölünerek taşerona verilmesini yasaklamakta. Yeni düzenlemeyle bu yasak ortadan kaldırılırken işçinin korunmasından vazgeçiliyor. Meclis’e gönderilen yasa tasarısı, kamuda taşeron işçi çalıştırmayı devamlı hale getirecek düzenlemeler içeriyor. Tasarı ile kamu idaresine ait bir işyerinde yeterli nitelikte veya sayıda personel olmaması durumunda İdare’ye hizmet alımı ihalesine çıkma hakkı tanınıyor.

Tasarı ile özelleştirme kapsamındaki işyerlerinde mal veya hizmet üretimine ait işler İş Kanunu’ndaki sınırlamalara tabi olmaksızın tümüyle taşerona devrediliyor. Bu düzenlemeyi Aksiyon İş Başkanı Vedat Öztürk şöyle değerlendirdi: “Böylece özelleştirme kapsamına alınan kuruluşlar rahatlıkla işleri taşerona yaptırma yoluna gidecek.”

Tasarı ile mevcut İş Kanunu’nun 3. maddesinin 2., 3. ve 4. fıkraları kaldırılıyor. Böylece, muvazaalı taşeron işçi çalıştırmanın en etkili yaptırımı ortadan kaldırılıyor. Halihazırda devlet, taşeron işçilerin açtığı muvazaa davalarını kaybediyor ve tazminata mahkum oluyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin asıl işçilerle aynı işi yaptıkları iddiasıyla açtıkları muvazaa davaları, hep işçiler lehine sonuçlandı. Mevcut etkili yaptırım ile mahkemenin muvazaa tespiti üzerine, alt işverenin işçileri en başından itibaren asıl işverenin işçileri sayılmakta. Ancak bu düzenleme yerine, alt işveren işçilerine asıl işverenin işçilerine ödenen emsal ücretin ödenmesi yaptırımı getirilmekte. Böylece yasaya aykırı ve muvazaalı alt işveren ilişkisi ‘emsal ücret’ ödenerek sürdürülebilecek.

Yeni yasayla işçilere muvazaa ile ilgili dava yolu da kapatılıyor. Hukuksuz bir işlem, bu tasarı ile yasallık kazanmış olacak. Aksiyon İş Başkanı Öztürk, “Bu hüküm tasarının en tehlikeli hükümlerinden biri. Zira böylelikle hukuksuz, muvazaalı işlemin yaptırımı azaltılmakta ve sadece maddi yaptırıma bağlanmakta.” dedi.

Hak-İş’ten itiraz: Tasarıyı işçilere sormadan alelacele Meclis’e gönderdiler.

Hak-İş Sendikası, Meclis’e gönderilen taşeron düzenlemesine sert tepki gösterdi. Başkan Mahmut Arslan, 27 ilde  5 bin 250 kamu taşeron işçisiyle yaptıkları araştırmanın  sonuçlarını değerlendirdi. Taşeron işçilere ‘modern köle’ denilebileceğini söyleyen Arslan, sistemin firmalara para kazandırırken kamuya daha fazla yük getirdiğini belirtti. Tasarının TBMM’ye gönderilmeden önce sosyal taraflarla paylaşılmadığını da ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yasa-isci-haklarini-kisitliyor-mu_120812.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!