Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Teleferik Yolcu Taşımaya Başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Türkiye’nin ilk yolcu taşıma amaçlı teleferiği Yenimahalle- Şentepe teleferiği seferlerine başladı. 10 kişilik kabinlerle hizmet verecek olan teleferik hizmetinden Ankaralılar, ücretsiz yararlanacak.

yapi.com.tr
Teleferik Yolcu Taşımaya Başladı

ANKA'nın haberine göre, Yenimahalle Metro İstasyonu’nda düzenlenen bir törenle hizmete giren teleferik hattının açılışına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediye bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Gökçek, Yenimahalle-Şentepe teleferiğinin ilk yolcularını taşımaya başladığını belirterek, “Biliyorsunuz 15 Mart’ta teleferiğimizin deneme sürüşlerine başlamış olduk. Ama maalesef deneme sürüşleri uzun sürüyor. Bunun nedeni ise emniyetinin en üst seviyede olması. Kabinlerin içerisine 10 insana denk gelecek ağırlıklar koyduk ve deneme sürüşlerini gerçekleştirdik” dedi.

“En az dört yerde daha yapılacak”

Artık tüm dünyada teleferiğin ulaşım amaçlı kullanılmaya başladığını ve Ankara için de bunun bir ilk olduğunu vurgulayan Gökçek,“Yine kısmet olursa önümüzdeki 5 sene içerisinde en az 4 yerde daha teleferiği aynı şekilde yapacağız. Ama bunların kapasiteleri daha da gelişmiş olabilecek” diye konuştu.

"Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı"

Şentepe Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro İstasyonu arasında 10 kişilik kabinlerle hizmet verecek olan teleferik hizmetinden Ankaralılar, ücretsiz yararlanacak. Yenimahalle-Şentepe teleferiği hattı 3 istasyondan oluşuyor. Toplam 2 etaptan oluşan Yenimahalle–Şentepe teleferik hattının ilk etabı hizmete girerken, tek istasyon ikinci etabında ise yapım çalışmaları başladı.

Teleferik ile Yenimahalle Metro istasyonundan Şentepe merkezine kadar her iki yönde de ulaşım havadan sağlanacak.

İstasyonlar arasında 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşıyacak ve 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. Her kabin 15 saniyede bir istasyona girecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teleferik-yolcu-tasimaya-basladi_121437.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!