Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Teleferik Hattına Yargıdan Durdurma

Ankara 11. İdare Mahkemesi, Siteler-Karapürçek teleferik hattına ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişiklikleri kararının yürütmesini durdurdu.

yapi.com.tr
Teleferik Hattına Yargıdan Durdurma

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 9 Ağustos 2012 tarihli kararı ile yapılan teleferik hattına ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişiklikleri kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle açtığı davayı görüşen mahkeme, yürütmenin durdurulmasına hükmetti. Karar üzerine yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ulaşım ana planı ve planlama ilkelerine uygun bir düzenleme olmadan belediye başkanı da olsa hiç kimsenin isteğine göre proje olamayacağını mahkeme bir kez daha göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Esaslara uygun değil

Kararda, 2015 Ankara Ulaşım Ana Planı’nda teleferik hattının gösterilmediğine, ayrıca 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı’nda da teleferik hattının fiziki-şematik olarak gösterilmeyip, bir ulaşım sistemi olarak yer verilmediğine vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi: "Öte yandan, imar plan notunda yer alan 'Teleferik hattı ve istasyonlar şematik olup, uygulama aşamasında hat ve istasyonların yeri değişebilir' şeklindeki ibarenin, hatların ve istasyonların yerlerinin uygulamada değiştirilebilmesine olanak tanıyan belirsizlikler içermesi, dolayısıyla uygulama imar planının tanımına aykırı olması sebebiyle, dava konusu 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişikliğine dair meclis kararının şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uygun olmadığı sonucuna varılmıştır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/teleferik-hattina-yargidan-durdurma_126493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!