Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Temmuzda Konut Satış Fiyatı En Çok Çanakkale'de Arttı

Reidin-GYODER 2015 Temmuz Raporu'na göre Çanakkale, metrekare başına yüzde 2,02 değer artışıyla temmuzda konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Metrekare başına kiraların en çok arttığı il ise yüzde 2'lik yükselişle Sivas olarak kayıtlara geçti

yapi.com.tr / AA
Temmuzda Konut Satış Fiyatı En Çok Çanakkale'de Arttı

Garanti Bankası desteğiyle Reidin ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Temmuz Raporu yayımlandı. 'Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' kapsamındaki yeni konut fiyatlarında, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,19, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,87 artış meydana geldi.

Aynı dönemde, raporda yer alan ve 30 büyük şehrin de içinde olduğu 62 ili kapsayan "Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi"nde, aylık yüzde 1,26, yıllık da yüzde 16,47 artış gerçekleşti. Çanakkale, metrekare başına yüzde 2,02 değer artışıyla temmuz 2015'te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Giresun ise yüzde 1,43 düşüşle metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu.

'Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde ise temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,08, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,10 artış kaydedildi. Aylık bazda bakıldığında Sivas, metrekare başına yüzde 2 değer artışıyla kiraların en çok yükseldiği, Bilecik ise yüzde 2 düşüşle konut kira değerinin en çok azaldığı şehir olarak kayıtlara geçti.

Yeni konut satış fiyatları temmuzda bir önceki aya göre, 1+1 ile 3+1 dairelerde yüzde 0,19 artarken, 2+1 dairelerde yüzde 0,18 ve 4+1 dairelerde ise yüzde 0,21 yükseldi. Söz konusu dönemde endeks, 51-75 metrekare konutlarda yüzde 0,20, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0,19, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0,18, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0,19, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,21 artış kaydetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GYODER Başkanı Aziz Torun, Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin hem aylık hem de yıllık bazda yükseldiğine işaret ederek, "Temmuz ayındaki fiyat artış oranı, son 5 ayın en düşük artış oranı olarak dikkati çekmekte olup, yine son 5 aydaki artışların bir önceki aya kıyasla daha düşük oranda gerçekleştiği gözlemlenmiştir" ifadesini kullandı.

Aziz Torun, tüketicilerin ağırlıklı olarak devam eden konutlar yerine bitmiş konutları tercih ettiğini belirterek, bireysel yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen konut satışlarının da nispeten gerilediğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/temmuzda-konut-satis-fiyati-en-cok-canakkalede-artti_133411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!