Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Termik Santraller Muğla’nın Kalan Suyunu da Tüketmek Üzere

Muğla’da barajlarda azalan su seviyesi kentte yaşayan yurttaşları susuz bıraktı. Buna karşın kapatılma kararı bulunan termik santrallere DSİ tarafından su tahsil ediliyor.

yapi.com.tr
Termik Santraller Muğla’nın Kalan Suyunu da Tüketmek Üzere (Fotoğraf: AA)

AKP iktidarının bile bile benimsediği yanlış politikalar Türkiye’yi susuz bıraktı. Ülkenin en önemli turizm merkezi olarak bilinen Muğla da susuzluktan nasibini aldı. Barajların kuruması sonucunda özellikle Bodrum’da yaşayan yurttaşların evlerine su sağlanamıyor.

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre; sadece Bodrum’un su ihtiyacı yıllık olarak 44.42 milyon metreküp olarak öngörülüyor. Ancak bu ihtiyacın sadece 28.14 milyon metreküpü DSİ tarafından karşılanıyor. Bu oranlara bakıldığı zaman Bodrum’un su ihtiyacında 16 milyon metreküplük bir açık mevcut.

Buna karşın 1996’da faaliyetlerinin durdurulması kararı olmasına karşın işletilmeye devam edilen termik santraller, yurttaşların ihtiyacı olan suyu tüketiyor. AKP’ye yakınlıklarıyla bilinen şirketler Milas Dereköy yerlatı suyu kaynakları, Geyik Barajı ve Lagina kaynaklarını kullanıyor.

Akbelen Ormanı’nın yok edilmesine karşı açılan davalarda gönüllü avukatlık yapan İsmail Hakkı Atal, termik santrallerin Muğla’yı susuz bırakacağını iki yıldır dile getirdiklerini belirterek, “Akbelen Ormanı giderse Bodrum da susuz kalır dedik. Biz bunu söylerken Hacettepe Üniversitesi tarafından hazırlanan raporlara dayanarak söyledik. Akbelen’in altındaki kömür yataklarının kaldırılması durumunda su kaynaklarının yeri değişecektir dediler. Bunu bile bile çalışmalara başladılar. Bu bir akıl tutulmasıdır.” dedi.

Kapitalist sistemin kaynakları fazla tüketmesi nedeniyle bunların yaşandığını belirten Atal, “Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali neredeyse Bodrum’un yıllık su ihtiyacı kadar su kullanıyor. Bu bir intihardır. Enerji ve maden sektörünün bir an önce kamulaştırılması ve özel sektöre bırakılmaması gerekiyor. Çünkü kapitalizm sadece kendisine bakıyor. İklim krizi çağında akılcı bir şekilde maden ve enerji sektörü devlete geçmeli.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santraller-muglanin-kalan-suyunu-da-tuketmek-uzere_200283.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!