Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avukatları Savunamadı

Karabiga’da yapılması planlanan termik santralin bir başka hukuksuz ünitesinin ÇED olumlu kararının iptali için açılan davada ilk duruşma dün görüldü.

yapi.com.tr
Avukatları Savunamadı

Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Çanakkale’nin Biga ilçesi, Karabiga beldesinde kurulmak istenen termik enerji santrali hakkındaki Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının yürütmesi durdurulan atık depolama sahasıyla ilgili duruşma Çanakkale İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcisi ve şirketin avukatı, projenin ÇED Olumlu kararının yürütmesinin durdurulmasına yol açan iddialar hakkında savunma yapmadı. Termik santrala ait atık depolama projesi hakkında verilen ÇED Olumlu kararının iptal edilip edilmeyeceği 15 gün içerisinde belli olacak.

İddialara yanıt vermediler

Karabiga sakinlerinin karşı çıktığı termik santral projesine karşı açılan davalardan birinde ilk defa duruşma gerçekleştirildi. Duruşmada firmanın avukatı, yürütmesi durdurulan ve iptali istenen Atık Depolama Sahası ÇED Olumlu kararına imza atan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcisi ile Karabigalı yurttaşlar ve avukatları hazır bulundu. Karabigalı yurttaşlar adına konuşan Avukat Cömert Uygar Erdem, ÇED Olumlu kararının yürütmesinin durdurulmasına yol açan usulsüzlükleri bir defa daha ifade ederken, firma avukatının bu iddiaları yanıtsız bırakması dikkatleri çekti. ÇED Yönetmeliği’nde yer alan 25. madde uyarınca, entegre projelerde, tüm üniteleri kapsayan tek bir ÇED Raporu hazırlanması yükümlülüğüne uyulmadığı ve şirketin ÇED Raporu’nda “Çevre mevzuatına ilişkin resmi işlemlerde kullanılmaz” ibareli bir raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduğu iddialarına yanıt vermeyen şirket avukatı savunmasında, ÇED süreçlerinin ana hatlarına değinmekle yetindi.

Kömür nereden gelecek?

Projenin Karabiga ekolojisine ve insan yaşamına etki etmeyeceğini ileri süren şirket avukatının ateşlediği kömür tartışması ise duruşmaya damga vuran bir diğer unsur oldu. Şirket avukatı geçmişte Ankara’da Soma’dan çıkartılan linyitin yakılmasının kentte ciddi seviyede hava kirliliğine yol açtığını ifade ederken, ithal kömür kullanılmasıyla birlikte Ankara havasının temizlendiğini, termik enerji santralinde kullanılacak ithal kömürün de havayı ve çevreyi kirletmeyen türde olacağını iddia etti. Bu ifadeler üzerine, santralda hangi tip kömür kullanılacağına ilişkin sorulara şirket avukatı, “Henüz belli değil, şirket kendi tercihine göre belirleyecek” yanıtını verdi. Santralda kullanılacak kömür tipi belli değilken şirket avukatının, “Doğaya zararsız kömür yakılacak” iddiasında bulunması salondaki Karabigalı yurttaşların da tepkisini çekti. ÇED Olumlu kararının iptali istemiyle açılan davada, Çanakkale İdare Mahkemesinin 15 gün içerisinde kararını vermesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avukatlari-savunamadi_123955.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!