Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TİM ile İrlanda İhracatçılar Derneği Arasında İşbirliği

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İrlanda İhracatçılar Derneği arasında ticaret, teknoloji transferi, eğitim ve ekonomik anlamda işbirliği ve Türk işadamlarına daha kolay vize verilmesi konusunda lobi çalışması yapılmasına yönelik mutabakat imzalandı.

yapi.com.tr
TİM ile İrlanda İhracatçılar Derneği Arasında İşbirliği

Anlaşmanın imza törenine İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tániste Eamon Gilmore ile TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve İrlanda İhracatçılar Birliği CEO'su John Whelan katıldı. Anlaşmaya göre İrlandali ihracatçılar, Türk işadamlarının Britanya vizesi ile birlikte İrlanda'ya yönelik otomatik vize muafiyeti kapsamına girmeleri için lobi çalışması yapacak.

"İkili ticarete denge gelsin”

İmza töreninde konuşan TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, 2012 yılında Türkiye'nin İrlanda'ya 348 milyon dolar ihracat gerçekleştirmesine rağmen yaklaşık 845 milyon dolarlık ithalat yaptığına işaret ederek, "AB Dönem Başkanı olan İrlanda ile Türkiye arasındaki aleyhimize görünen ticari işlemleri dengelemek istiyoruz. Otomotiv, hazır giyim, kablo ve teller, plastik yarı mamul, elektrikli ev aletleri, beyaz eşya ve demir çelik sektörlerinde İrlanda'ya büyük ihraç potansiyelimiz olduğunu biliyoruz” dedi.

Özellikle Türk işadamlarının vize almasında kolaylıklar sağlanması konusunun da mutakabat metni içinde olduğuna dikket çeken Çıkrıkçıoğlu, "Türk iş adamlarımızın İrlanda'yı ziyaret edebilmeleri için kolaylaştırılmış vize işlemlerinde lobi faaliyetleri yapacağız. Bu uygulama, Türk Vatandaşları için ilk müracaatta uzun süreli ve Britanya vizesi ile birlikte otomatik vize muafiyeti içerecek. Dolayısıyla karşılıklı ticaretimizin önündeki engelleri bir bir kaldıracağız” diye konuştu.

"İki ülkenin potansiyeli birleşmeli”

İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tániste Eamon Gilmore, hem İrlanda'nın hem de Türkiye'nin son ihracat rakamlarının her iki ülkenin rekorları olduğunu hatırlatarak, "Avrupa'da iş yapabilme kolaylığı ve nitelikli insan gücü sıralamasında birinciyiz. Türkiye'nin ihracat potasiyeliyle bu imkanlar birleşmeli” dedi. Türk işadamlarına daha kolay vize verilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Gilmore, "AB içinde de vize konusunda yeni bir yaklaşım olabilir” diye konuştu.

İrlanda İhracatçılar Derneği CEO'su John Whelan ise iki ülke arasında uzun süreden beri devam eden ilişkilerin önemine vurgu yaptı. Hizmet sektörü, turizm ve inşaat alanlarında yapılacak işbirliklerinin önemine değinen Whelan, "Özellikle yüksek katma değerli ürünlerin ihracatı konusunda işbirliği yapacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tim-ile-irlanda-ihracatcilar-dernegi-arasinda-isbirligi_107176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!