Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tokat’a Mermer Ocağı Tehdidi

Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Kuruçay köyünde “orman vasıflı arazi” içerisinde yer alan mermer ocağı, bölge halkının tepkisini çekiyor.

yapi.com.tr
Tokat’a Mermer Ocağı Tehdidi

Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Kuruçay köyündeki 15 hektarlık alanda yer alan mermer ocağı, bölge sakinlerinin tepkisini çekti. Tokat Valiliği’nin, “ÇED gerekli değildir” kararı verdiği proje kapsamında, yılda 10 bin ton mermer üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ancak üretim sahasının yakınlarında köylülerin su kaynağı da bulunuyor. “Orman vasıflı arazi” içerisinde yer alan proje, Silisözü Çayı’na çok yakın konumda.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; Kuruçay Köyü Muhtarı Hüseyin Şatur, köylerinde taşocağı istemediklerini söyledi. Konuyu yargıya taşıyacaklarını bildiren Muhtar Şatur, şunları ifade etti: “Köyümüzün su kaynakları ile hayvanlarımız için kullandığımız bölge orası. Üstelik oradan çıkan pislikler köye akacak. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Doğaya tahribat verecek ama bundan ziyade köyümüze çok ciddi zarar görecek. Eğer proje yapılırsa köyün oradan taşınması lazım. Her şeyden öte su kaynaklarımız var orada.”

Köylülerden Ünal Yalçın ise şöyle dedi: “Mermer ocağı doğa katliamı demek… Çocuklarımızın, hayvanlarımızın doğamızın zarar görmesi demek… Köylünün projeden hiçbir haberi yoktu. Çünkü sormadılar ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararı vererek, doğayı hiçe saydılar. Bir diğer konu da köyümüzün içme suyu mermer ocağının kurulması planlanan yerden geliyor. İnsanların tapulu arazileri de var ama sorma gereği bile duymadılar. Köylünün hiçbir şekilde fikri alınmadı. Bu proje derhal durdurulmalı çünkü buranın geçim kaynağı hayvancılık ve tarım… Ocak, bunları da tehdit ediyor. Yetkiler sesimizi duysun.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokata-mermer-ocagi-tehdidi_174600.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!