Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ İzmir’den Çekiliyor mu?

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmalarına girmeyebileceğini söyledi. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın “TOKİ’yi istemiyoruz” sözlerini değerlendiren Şengül, “Zaten dönüşüm müteahhitler eliyle yapılacak. TOKİ en fazla yüzde 5’inde olabilir” dedi.

yapi.com.tr
TOKİ İzmir’den Çekiliyor mu?

Yerel seçim öncesi en çok konuşulan konular arasında yer alan kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalar devam ederken başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentin farklı noktalarındaki çalışmaları sürdürüyor.  Ege'de Son Söz'den Fatih Yapar'ın haberine göre, Anadolu’da Konuta Yön Verenler Toplantısı’nda İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’tan gelen TOKİ çıkışına konunun uzmanından yanıt geldi. AK Parti’nin Şehir Plancısı Milletvekili Aydın Şengül, kentsel dönüşümde TOKİ’nin İzmir’de alacağı konum hakkında konuştu.

Demirtaş’ın, “Dönüşümde İzmir’de TOKİ eliyle yüksek konutlar istemiyoruz. Bizim birikimimiz var. İzmir’de TOKİ’nin gelip de proje üretmesine karşı çıkıyoruz. Buca ve Uzundere’de yapılan konutların durumu ortada. Projelerde üyelerimiz olan müteahhitler görev alsın” sözlerini değerlendiren Şengül, “TOKİ devletin bir kurumu. Yapacağı işler olacak ama İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarında aktif görev almayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapacağı dönüşüm alanları var. Buralarda müteahhitler aktif rol oynayacak. İzmirli müteahhitler de bu işin içinde yer alabilir. Neden olmasın. Onlar yer almayacak, her şeyi TOKİ yapacak diye bir şey yok. Şu anda TOKİ’nin yüzde 5 gibi bir çalışma yapması planlanıyor. Ekrem Demirtaş da çıkıp yapabilir. Ona ‘alana çıkma’ diyen mi var. Ayrıca bir yerde kentsel dönüşüm çalışması yürütülecekse ona sorarak mı çalışma yapılacak” dedi.

Sadece yüzde 3-5

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin ihaleye çıkılan dönüşüm alanlarında ‘istediğimize veririz’ mantığı ile hareket edemeyeceğini söyleyen Şengül, “İhalelere Türkiye’nin her yerinden müteahhitler gelebilir. Bunda bir sınırlama yok. Ayrıca müteahhitler bölgede yaşayan vatandaşlarla görüşebilirler. Onlar ayrıca çalışma da yapabilir. Burada bir sorun yok. Belediye ve kurumlar koordinasyon görevini yürütür.  İzmir’de 100 bin konut dönüşecekse bunun en fazla 3-5 bininde TOKİ’yi görebilirsiniz. Başka türlü sistem yerinde dönüşüm ve müteahhit şirketlerin çalışmasını öngörüyor. TOKİ’nin amacı ucuz ve kaliteli konut yapmaktır. TOKİ bu görevini yıllardır yapıyor ve büyük oranda da tamamladı. Dönüşüm rıza ile bölge vatandaşının uzlaşısı ile olur. Belki TOKİ çalışmalara hiç girmeyebilir. Bu da olabilir. Çalışmalar sürüyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-izmirden-cekiliyor-mu_115112.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!