Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

TOKİ'den 'Yanlış Hesap' Savunması

Su Borusu Patladı, Cadde Göle Döndü

Bir Taş Ocağı, İki HES'imiz Var Yeter!

TOKİ Konutları Kanalizasyona Takıldı

KİK'ten 'Değişiklik' Açıklaması

BDDK'nın Yeni Binası TOKİ'den

Foto: DHA

TOKİ için Kuyruğa Girdiler

TOKİ Başkanı Görevinden Alındı!

TOKİ'nin Restorasyon Kredisi...

TOKİ'ye 118 Milyonluk Ceza

TOKİ'nin Borcu Yaklaşık 1,2 Milyar TL!

TOKİ’nin Feshettiği Proje...

TOKİ'den Kale Direğine 5,6 Milyon TL

2013'te 157 Bin 324 İhale Yapıldı

Devler ‘Ucuz Ev’ için TOKİ’nin...

TOKİ 94 Lira Taksitle İşyeri Satacak

İnşaat Sektörüne 10,5 Milyar...

İzmir’in TOKİ Raporu: Nerede,...

TOKİ, TÜİK için Hizmet Binası...

TOKİ İzmir’den Çekiliyor mu?

TOKİ İnşaatında Çalışan İşçiler...

TOKİ 51 İlde 96 Yurt Yapacak

TOKİ, İzmir'e Çifte Stat Yapacak

İGDAŞ'tan ve TOKİ'den TT Arena...

TOKİ'nin 220 Bin Yeni Konutu...

TOKİ Sakinlerinden Yol Eylemi

"İzmirli TOKİ'yi İstemiyor"

TOKİ'den Depremzedelere Borç Sürprizi!

Hepinizi Yicem, İmza: TOKİ!

TOKİ Çok Canlar Yakabilir!

Diyarbakır Kent Ormanı Artık...

TOKİ'nin Sahte Hasankeyf'ini...

Bayraktar: "TOKİ Konutları...

TOKİ 'de"Hakediş Raporu" Kalktı!

Çeşme TOKi Planlarına Dava Açıldı!

TOKİ'nin 35 Bin Liralık Konutlarına...

TOKİ Araç Kontrol Merkezleri İnşa Edecek

TOKİ'den 6 Bin Lira Peşinatla Konut

Jandarma Gözetiminde TOKİ İnşaatı!

Pakistan da TOKİ Dedi

Heybeliada'da "TOKİ" Tedirginliği

"TOKİ, Çeşme'ye Darbe Vuruyor"

TOKİ'nin Gözü Heybeliada'daki...

TOKİ, Yurt Yapacak

TOKİ'den İmar Değişikliği...

Projesiz İhale Yetkisi TOKİ’ye Pahalıya Patladı!

Kamu İhale Yasası’na getirilen muafiyetle uygulama projesi dahi olmadan ihaleye çıkma yetkisini alan TOKİ’ye bu imtiyaz pahalıya patladı. İhale bittikten sonra projenin, doğalgaz dağıtım hattı ve fay üzerinde olduğu anlaşılınca ‘pardon’ diyerek sözleşmeleri fesheden TOKİ, müteahhit firmalara 1.7 milyon lira ödemek zorunda kaldı.

yapi.com.tr
Projesiz İhale Yetkisi TOKİ’ye Pahalıya Patladı!

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, Sayıştay’ın 2012 yılı denetim raporunda Toplu Konut İdaresi’yle  (TOKİ) ilgili ilginç bir detay yer aldı. Buna göre, idare 2008 yılında Kamu İhale Yasası’nda yapılan bir değişiklikle; kamulaştırma, mülkiyet, arsa temini, imar işlemleri ve uygulama projesine ilişkin şartlar aranmaksızın ihaleye çıkabilme yetkisi aldı. Ancak bu yetkiyle yaptığı ihalelerin bir bölümünde, ihale tamamlandıktan sonra işin aslında yapılamaz olduğunu gördü ve sözleşmeleri feshetti. Müteahhitlik firmalarına da masraflarını ödedi. Bu kapsamda iptal edilen işlerden bazıları ve iptal gerekçeleri şöyle oldu:

-Hakkâri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hizmet binası: Firma ile sözleşme imzalandı; ancak söz konusu binanın imar planındaki 7 metrelik yol ile çakıştığı, ayrıca inşaatı devam eden kapalı spor tesisinin bina alanına da tecavüzde bulunduğu tespit edildi. İptal edilen proje için 92 bin 303 TL ödeme yapıldı.

-Eskişehir 600 Yataklı Devlet Hastanesi: Sözleşme 2 Temmuz 2012’de imzalandı. İmar planı notlarında, inşaat alanından geçerek hastaneyi ve batıdaki mahalleleri besleyen doğalgaz hattı olduğu ve hattın yeri değiştirilmeden inşaatın yapılamayacağı ibaresinin bulunduğu görüldü. Şirket, ocak ayında Eskişehir Doğalgaz’a başvurarak; hattın yer değişikliğini istedi; ancak “Bu hat şehri besleyen ana hat, isteğiniz ancak haziran-ağustos döneminde yapılabilir” yanıtını aldı. Sözleşme feshedildi.

-İstanbul Esenler Habipler 24 derslikli lise inşaatı: Sözleşme ve yer teslimi yapıldıktan sonra; ihale sınırları içerisinde kalan arazinin büyük bölümünün okul yapılmak üzere bir bağışçıya tahsisinin yapıldığı ve inşaata başlanıldığı tespit edildi. Sözleşme yapılan firmaya masrafları için 39 bin 165 TL ödeme yapıldı.

Fay hattı tespit edildi

-İzmir, Karşıyaka, Salhane Vergi Dairesi Binası inşaatı: Yüklenici firmayla 15 Mart 2010 tarihinde sözleşme imzalandı ve yer teslimi yapıldı; ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi Yüksek Yapılar İnceleme Komisyonu zemin etüdü ile ilgili ilave çalışma istedi. Projede emsal küçülmesi nedeniyle revizyon ihtiyacı çıkınca sözleşme feshedildi. Firmaya, 479 bin 553 TL ödeme yapıldı.

-Sakarya, Hendek 100 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatı: Sözleşme 13 Şubat 2012 tarihinde imzalandı. Ancak Kamu İhale Kurumu’na yapılan başvurudan sonra; ihalenin başka bir firmaya verilmesi kararı çıktı. Firmaya toplam 245 bin 641 TL ödendi.

-Tokat, Reşadiye 50 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatı: Firmaya yer tesliminden sonra, yapılan incelemede hastane binası yapılacak alana yakın mesafede fay hattı geçtiği tespit  edildi ve hastanenin başka bir arsada inşa edilmesi kararı verildi. Yeni arsa temin edilemeyince, firmaya 223 bin 726 TL’lik ödeme yapıldı. Bolu, Gerede 3 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi ve bir adet eczane inşaatı: Eczane binasının tamamı, aile sağlığı merkezi binasının ise yarısından fazlasının fay hattı üzerinde kalması  nedeni ile Bolu Belediyesi tarafından yapı ruhsatı verilmedi. Projenin yeniden değerlendirilmesi benimsendi.

Dava sayısı hızla artıyor

Raporda TOKİ’ye açılan davalarda büyük artış olduğu da belirtildi. 2010 yılında 5 bin 136 adet olan toplam dava sayısı, 2011 yılı başında 18 bin 117, Temmuz 2012 itibariyle 30 bin 454, Temmuz 2013 itibariyle de 34 bin 766 adede ulaştı.

İncelemeden sözleşme yapıldı

Ankara’da yapımı halen süren Başbakanlık hizmet binası da raporda yer aldı. Raporda, “İdarenin ikinci ihaledeki yüklenici   firmanın sunduğu teklif fiyatlarının detayını incelemeden sözleşmenin imzaladığı    anlaşılmaktadır” denildi.

Bütçe incelemeye izin vermiyor

Raporda TOKİ Bütçesi de eleştirildi.  Raporda, “İdarenin bütçesi faaliyetlerinin detaylı olarak incelenmesine imkan vermemekte, yapım ile ilgili bütün faaliyetlerinin birkaç ana başlıkta yer aldığı görülmektedir” denildi.

Olumsuz şeyler söyleniyor

Yüklenici firmaların sorun yaşamasında kamuoyundaki algının da etkili olduğu vurgulanan raporda, “İdareye iş yapan yüklenici firmalar hakkında olumsuz nitelemelerin ortaya çıkması ve malzeme alımı konularında yüklenici firmaları zor durumda bırakmaktadır” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/projesiz-ihale-yetkisi-tokiye-pahaliya-patladi_115544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!