Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ'nin 220 Bin Yeni Konutu Planlama Aşamasında

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, "2013 yılı aralık ayı başı itibariyle 610 bin konut rakamına ulaşılmıştır. Ayrıca 220 bin konut da planlama aşamasına getirilmiştir" dedi.

yapi.com.tr / AA
TOKİ'nin 220 Bin Yeni Konutu Planlama Aşamasında

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) düzenlediği 'Gayrimenkul Zirvesi'nde TOKİ'nin çalışmalarına ilişkin bilgi veren Ahmet Şahin; kurumun son dönemde ciddi atılım içerisinde olduğunu belirterek, çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

TOKİ'nin önemli bir dönüşüm süreci içerisinde girdiğine işaret eden Şahin, "TOKİ Başkanlığı'nda 'Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği' başlatılmış ve 500 bin konut üretilmesi hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşmak için TOKİ öncelikle, kurumsal, hukuki, mali ve insan kaynakları yönünden hazır hale getirilmiştir. Bu anlamda 25 ayrı kanuni düzenleme yapılmış, TOKİ hem mali yönden hem de hızlı iş yapabilme ve organize olabilme açısından yeniden yapılandırılmıştır. Toplu Konut İdaresi’nin devletin genel bütçesinden pay almadan kendi kaynaklarını kendisinin üretmesi kararlaştırılmıştır" diye konuştu.

TOKİ projelerinde finansman temini için iki yol düşünüldüğünü belirten Şahin, şunları söyledi:

"Birincisi, arsa satış karşılığı gelir paylaşımı projeleri ile prestij konut üreterek kaynak sağlamaktır. Bu çerçevede yaklaşık 86 bin konut üretilmiştir. Bu da toplam konut üretiminin içinde yüzde 15’lik bir orana tekabül etmektedir. Hasılat paylaşımı modeli olarak adlandırdığımız bu projelerden kamuya yaklaşık 17,9 milyar lira kaynak sağlanacaktır. Bunun 9,8 milyar lira tahsil edilmiştir. İkinci finansman temin yöntemi de, büyük şehir merkezlerinde Hazine'den bedeli karşılığında aldığımız değerli arazileri imarlı hale getirerek satışı ile kaynak sağlamak şeklinde olmuştur. Bu çerçevede alternatif uygulamalarla öncelikle ihtiyaç sahibi ve alt gelir grubu vatandaşlara ulaşılarak, kira öder gibi uzun vadelerde 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl gibi vadelerde ev sahibi olmaları sağlanmaktadır. Ürettiğimiz konutların yüzde 85’i sosyal konutlardan oluşmaktadır."

"Aralık ayı başı itibarıyla 610 bin konut rakamına ulaşılmıştır"

Türkiye’nin 81 ili, ilçe, belde ve köylerinde konut üretiminin 2003 yılından 2011 yılının haziran ayına gelindiğinde 500 bin konutluk ilk hedefe ulaşıldığını anımsatan Şahin, 61. Hükümetin kurulmasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TOKi'ye 2023 yılına kadar 500 bin konut daha üretilmesi yönünde hedef koyduğunu söyledi.

TOKİ'nin faaliyetlerine ilişkin rakamlar paylaşan Şahin, şunları kaydetti:

"Bugün geldiğimiz noktada, 2013 yılı aralık ayı başı itibariyle 610 bin konut rakamına ulaşılmıştır. Ayrıca 220 bin konut da planlama aşamasına getirilmiştir. Kamu kuruluşlarıyla yapılan protokoller çerçevesinde ise 21 bin derslikli 940 okul, 13 Üniversite kampüsü, 964 spor salonu, yaklaşık 50 bin kapasiteli 143 yurt-pansiyon, 217 hastane 94 sağlık ocağı, 495 ticaret merkezi, 485 ibadethane, 41 kütüphane, 27 sevgi evi, 20 engelsiz yaşam merkezi, 95 kamu hizmet binası ve 14 stadyum projesi bulunmaktadır.

Toplu Konut İdaresi, afetlerden zarar gören yerleşim bölgelerinde de "afet konutları" yapmakta olup, toplam da 37 bin konut üretilmiştir. Bu çerçevede, özellikle Türkiye’nin doğusunda, Van merkez ve Erciş’te 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerin sonrasında ağır kış şartlarına rağmen 300 günlük bir sürede 17 bin 500 betonarme afet konutu ve 80 adet sosyal donatıları ile birlikte bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmiştir."

"Suriye’deki iç savaş sonrası 9 bin 232 adet konteynırlık kentler oluşturuldu"

TOKİ'nin, dünyadaki afetlere duyarsız kalmadığını, çalışmalarıyla yardım faaliyelerinin içinde bulunduğunu anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Bundan 8 yıl önce Güney Asya’da deprem ve tsunami sonrası sayın Başbakanımızın talimatları ve Türk halkının bağışlarıyla, Endenozya’da bin 50 konut ve sosyal donatılarla birlikte Türk Köyü, Srilanka’da 500 konut ve sosyal donatılardan oluşan Türk köyü, Pakistan’ın kuzeyi Keşmir’de 2005 yılında meydana gelen deprem sonrasında kamu, konut, sosyal, kültürel ve eğitim yapılarından müteşekkil şehir merkezi, 2010 yılında meydana gelen sel felaketi sonrasında da 5 eyalette toplam 4 bin 620 konut ile 70 sosyal donatı yapılmıştır.

Somali’de ise 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire yüksek okulu, kapalı ve açık alanda iki bin kişilik ibadethane bulunmaktadır. Suriye’deki iç savaş sonrası sığınmacıların barınmalarına yönelik olarak Türkiye’nin güney doğusunda konteyner kentler yapılmış ve toplamda 9 bin 232 adet konteynır altyapı ve sosyal donatı ve çevre düzenlemesi ile birlikte 65 bin nüfuslu 4 şehir adacığı oluşturulmuştur."

Kentsel Yenileme Programı

TOKİ'nin yerel yönetimlerle beraber başlattığı büyük kapsamlı Kentsel Yenileme Programı doğrultusunda 58 il ve 127 belediye ile 222 proje üzerinde kentsel yenileme çalışması başlatıldığını kaydeden Şahin, bu kapsamda 51 bin konut tamamlandığını, toplamda 265 bin konut üretileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-220-bin-yeni-konutu-planlama-asamasinda_114785.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!