Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ’den Dar Gelirliye Üretilen Evlere Zam

Dar gelirliler için Seferihisar’da yapılan TOKİ evlerinin fiyatları çekilecek kuranın hemen öncesinde artırıldı. Aylık taksitlerin yaklaşık 3 katına çıktığı projede, 250 bin TL’lik evlerin fiyatı 403 bin TL’ye yükseldi.

yapi.com.tr
TOKİ’den Dar Gelirliye Üretilen Evlere Zam

Dar gelirli yurttaşlar için yapılan TOKİ evlerinin taksitleri kurdaki dalgalanma nedeniyle yaklaşık 3 katına çıktı. Ekonomik sorunlar nedeniyle zor durumda olan yurttaşların alacakları evler 250 bin TL’den 400 bin TL’ye fırladı. Hane halkı gelirinin 5 bin 500 TL olması şartlarından biri olan dar gelirliler için yapılan Seferihisar’daki TOKİ projesinde, ev sahibi olacak kişilerin ödeyecekleri taksit tutarı arttı. Proje başlarken 2 artı 1 evler için 894 TL aylık taksit ödeyecek bir yurttaşın aylık ödemesi, 27 Aralık’ta yapılacak olan kat kurası öncesinde 2 bin 370 TL’ye kadar çıktı.

BirGün’den Yağmur Beril Varol’un haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ, projede hak sahipliği kazanan yurttaşlara taksitlerin yükselmesinin sebebini döviz kurundaki artıştan kaynaklı olduğunu söyledi. Hak sahibi olan yurttaşlar ise, aynı projenin İzmir Kemalpaşa’da daha uygun fiyatlarla devam ettiğini belirtirken, Seferihisar’daki TOKİ’lerin Sığacık’a yakın bir konumda bulunması ve bölgenin turizm bölgesi olması sebebiyle fiyatların arttığını söylüyorlar.

Projenin alt gelirli yurttaşları ev sahibi yapmayı hedeflediğinden aylık bu rakamları ödemenin ciddi geçim sıkıntısı yaratacağını düşünen yurttaşlar, yaşanan artışa tepki göstererek geri çekilmesini talep ediyorlar. Öte yandan yurttaşlar yaşadıkları geçim sıkıntıları nedeniyle evlerin taksitlerini ödemeyeceklerini söylerken, sosyal medya platformlarında ise evlerin hakkının devir tartışmaları yapılıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-dar-gelirliye-uretilen-evlere-zam_188450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!