Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tuğlayı Onlar İcat Etmedi, ama Yeni Bir Bilinçle Yorumluyorlar

1973 yılında Bartın'da Boğaz mevkiinde kurulan ilk fabrikayla temelleri atılan Işıklar Klinker Tuğla Grubu, bugün Işıklar Holding’in en kalabalık ve en önemli şirketlerinden biri olarak “Türkiye’nin en iyi klinker tuğlası” mottosuyla faaliyetlerine devam ediyor. Işıklar Klinker Tuğla Grubu Genel Müdürü Cem Baki Sinal’ın sektöründe ‘fennine uygun

yapi.com.tr
Tuğlayı Onlar İcat Etmedi, ama Yeni Bir Bilinçle Yorumluyorlar

p>Foto: Işıklar İnşaat Malzemeleri Genel Müdürü Cem Baki Sinal

1973 yılında Bartın'da Boğaz mevkiinde kurulan ilk fabrikayla temelleri atılan Işıklar Klinker Tuğla Grubu, bugün Işıklar Holding’in en kalabalık ve en önemli şirketlerinden biri olarak “Türkiye’nin en iyi klinker tuğlası” mottosuyla faaliyetlerine devam ediyor. 1980 yılında Ağdacı köyü mevkiinde kurulan Bartuğsan ile hem üretim kapasitesine hem de teknolojisine önemli bir yatırım yapan firma, 2012 ve 2013 yıllarında yapacağı yaklaşık 14 milyon euro'luk yatırımla yeni bir atılıma hazırlanıyor.

Otomatik öğütme, şekillendirme, kurutma, pişirme ve ambalajlama safhalarını tamamen bilgisayar destekli ünitelerde gerçekleştiren ve önümüzdeki dönemde en azından bir parkurda robotlu üretime geçmeyi hedefleyen firma, en popüler ürünlerinden kaplama malzemesi Architon üretimini de yeni bir roller fırın kurarak Boğaz mevkiindeki fabrikasına kaydırmayı planlıyor.

Kendi sektöründe Türkiye’nin en önemli üretim tesislerinden biri olan firmanın Boğaz mevkiindeki fabrikası 30 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş ve 8 bin 500 metrekare kapalı kullanım alanına sahip. 200 bin metrekarelik bir alan üzerinde yükselen Bartuğsanise 36 bin metrekare kapalı kullanım alanına sahip. Işıklar Klinker Tuğla Grubu Genel Müdürü Cem Baki Sinal’ınsektöründe ‘fennine uygun üretim’ yapan ilk firma dediği Işıklar Klinker Tuğla Grubu’nun yeni yatırımları öncesi Bartın’da üretim yaptığı iki fabrikayı gezdik.


Ambalajlanmış, gönderilmeyi bekleyen ürünler

Küçük bir tuğla üretim üssü: Bartın

Firmanın, inşaat tuğlası üretimiyle başlayan yolculuğu, daha sonra yapılan bir strateji değişikliğiyle cephe ve kaplama ürünlerine yoğunlaşmış ve Işıklar Pres Tuğla, Işıklar Kaplama Tuğla, Işıklar Taban Tuğla, Işıklar Cotto, İzoklinker Panel Sistemi ve son yıllarda çağdaş cephelerde yoğun şekilde tercih edilen Architon Cephe Sistemleri ’nden oluşan zengin bir ürün grubuna doğru evrilmiş.

Fabrikaların Bartın’da kurulmasında elbette kurucuları Turgut Işık’ın memleketi olmasının büyük payı var; hatta şirket, Bartın ve bölgesinin bir tuğla üretim merkezi olmasını düşleyen Turgut Işık’ın hedefini daha da büyütmüş ve tuğlanın daha da yaygınlaşması için yapacağı çalışmaları yazılı bir misyona dönüştürmüş. Cem Baki Sinal, Bartın ve bölgesinin bir tuğla üretim merkezi olması düşünün kısmen de olsa gerçekleştiğini, çevrede irili ufaklı birçok üreticinin bulunduğunu aktarıyor ve özellikle son 10 yılda Bartın’ın çevre ilçelerinde, ayrıca Samsun, Zonguldak, Çayeli, Çaycuma ve Amasra’da taban tuğlası kullanımının büyük bir artış gösterdiğini sözlerine ekliyor.Bartın’ın sunduğu avantajlardan biri de, limanının sağladığı lojistik destek. Hacimli yapısı nedeniyle nakliyesi ciddi maliyetler getiren tuğla sektöründe, deniz taşımacılığı özellikle ihracat konusunda ciddi avantaj anlamına geliyor. Ürünlerinin ihracatı konusunda Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olduklarını söyleyen Sinal, özellikle Gürcistan, Rusya, Bulgaristan, Azerbaycan gibi Karadeniz etrafındaki pek çok ülkeye ihracat yaptıklarını, zaman zaman İstanbul limanlarından da transfer gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6  |   7  |   8
ETİKETLER: fabrika gezileri
http://www.yapi.com.tr/haberler/tuglayi-onlar-icat-etmedi-ama-yeni-bir-bilincle-yorumluyorlar_90515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Popüler Fabrika Gezileri

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!