Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tüp Geçite Japonların İlgisi Büyük

Marmaray projesi ihale aşamasına gelirken, çok sayıda Japon firması Türk şirketleriyle konsorsiyum oluşturarak ihalede avantaj sağlamaya çalışıyor.

NTV-MSNBCb>Marmaray projesi ihale aşamasına gelirken, çok sayıda Japon firması Türk şirketleriyle konsorsiyum oluşturarak ihalede avantaj sağlamaya çalışıyor.
İstanbul’da inşa edilmesi planlanan ve kısa adı Marmaray olan demiryolu tüp geçişi ve Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hattı yapımına yönelik ihalenin ilan edilmesinin ardından, inşaatta görev alacak konsorsiyumların oluşturulmasına yönelik çalışmalar yoğunlaştı. 2.5 milyar dolar tutarındaki yapım ihalesinin “ön seçim” duyurusunun yapılmasından sonra 20’ye yakın firma grubu ihale dosyası aldı.
JAPONLARLA KONSORSİYUM GÜNDEMDE
Japon finansman kuruluşlarınca sağlanacak krediden karşılanacak olan 1.8 kilometre uzunluğundaki tüp geçit ile yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki yaklaşım tünelleri yapımı ve banliyö sistemlerinin iyileştirilmesine yönelik ihaleye Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarının konsorsiyum oluşturarak katılmaları bekleniyor.
Türkiye’den Yüksel İnşaat, Doğuş, Gama, Nurol, Kiska, Yapı Merkezi, Ünal Akpınar gibi inşaat firmalarının yanı sıra bu alanda gerekli teknolojiye sahip Japon firmalarından Kajima Corporation, Taisei Corporation, Obayashi Corporation, Kumagai Gumi Corporation, Sumitomo, Nishimatsu, Mitsiuhsi, Maribeni ve İtalyan Astaldi firmaları da ihaleye ilgi duyan firmalar arasında yeralıyor.
Önümüzdeki yılın Aralık ayında sonuçlandırılması planlanan ihalenin ardından seçilecek firma grubu söz konusu sistemin yapımına yönelik inşaat çalışmalarını başlatacak. Bu konuda daha önce yapılan açıklamaya göre, sistemin tüm üniteleri ile 2007 yılında hizmete alınması öngörülüyor.

70 BİN YOLCU TAŞINACAK
Dünyanın en büyük metropolleri arasında yeralan İstanbul’da saatte 70 bin yolcuya taşıma hizmeti verecek olan sistemin inşaat harcamaları ile birlikte yaklaşık 2.5 milyar dolara malolması planlanıyor.
Gebze-Halkalı arasında kurulması planlanan sistem, 43.4 kilometrelik bölümü Asya, 19.6 kilometrelik bölümü Avrupa, 1.8 kilometrelik bölümü tüp tünel ve 11.5 kilometre Sirkeci-Yedikule arasında yaklaşım olmak üzere toplam 76.3 kilometre uzunluğunda olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tup-gecite-japonlarin-ilgisi-buyuk_1531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!