Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektörü İnovasyonu daha Fazla Öne Çıkarmalı

İnşaat sektörünün, hem iç pazarda hem de dış pazarda kilit konumunu koruduğuna işaret eden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Sektörün inovasyonu daha fazla öne çıkarmasını temenni ediyoruz. Çünkü inovasyon ekonomik büyümenin, istihdam artışının ve yaşam kalitesinin anahtarı" dedi.

yapi.com.tr / AA
 İnşaat Sektörü İnovasyonu daha Fazla Öne Çıkarmalı

Türkiye İMSAD tarafından 'Güvenli Yapı ve Kentsel Dönüşüm' temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi'nde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, dünya ekonomisi için zorlu geçen bir yılda Türkiye’nin geçen yıldan daha hızlı büyümeyi başardığını belirterek, bu yılın ilk yarısında Türkiye ekonomisinin yüzde 3,7 büyüdüğünü söyledi. Büyükekşi, ekonomik büyümenin vazgeçilmez sektörlerinden olan inşaat sektörünün ise bu rakamın üzerinde bir performans sergileyerek, yüzde 6,8 büyüdüğünü ifade ederek, bu yılın tamamı için Türkiye ekonomisinin yüzde 4 civarında büyümesini beklediklerini kaydetti.

İhracat, Kasım'da Cumhuriyet tarihi rekoru kırdı

Büyükekşi, hafta başında Kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladıklarını hatırlatarak, özellikle Avrupa pazarındaki toparlanmanın etkisiyle, kasım ayında ihracatın yüzde 8,8 artışla 13,8 milyar dolara ulaştığını söyledi. Bu rakamın Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat tutarı olduğunu anlatan Büyükekşi, şöyle konuştu:

“Bu rekora imza atan ihracatçılarımızı tebrik ediyorum. İlk 11 ayda mal ihracatımız da yüzde 5,4 artış gösterdi. Altın ihracatındaki gerilemeye rağmen 2013 yılını geçen senenin üzerinde kapayacağımıza inanıyoruz. Türkiye ekonomisinin lokomotifi arasında yer alan inşaat ve inşaat malzemeleri sektörümüzün ihracatı da artmaya devam ediyor. Bu yılın ilk dokuz ayında inşaat malzemesi ihracatı 16 milyar dolara yaklaştı.”

Sektör hem iç pazarda, hem de dış pazarda kilit konumunu koruyor

Büyükekşi,  yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde ülke başarısının giderek arttığına vurgu yaparak, Türkiye’nin inşaat sektöründe dünya devleri listesinde olduğunu belirtti. Dünyanın dev müteahhitlik firmaları listesinde yer alan Türk firma sayısının 33’den 38’e yükseldiğini anlatan Büyükekşi, “Bu rakam ile Türk müteahhitlik firmaları, listede toplam 55 firma ile birinci sırada yer alan Çin’in ardından ikinci sırada yer aldı. Firmalarımızdan 5’i ise ilk 100 içinde yer aldı. Dolayısıyla inşaat sektörümüz, hem iç pazarda hem de dış pazarda kilit konumunu koruyor. Ülkemizin ekonomisine ve ihracatına destek vermeyi sürdürüyor” ifadesini kullandı.

Depreme dayanıklı olmayan yapıların hızlı bir şekilde dönüşmesi gerek

Deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin depreme dayanıklı olmayan yapılarının hızlı bir şekilde depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini kaydeden ve her geçen gün güçlenen ekonomi ile artan refah seviyesinin bu konuda büyük bir şans olduğuna işaret eden Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belki eskiden bu büyük dönüşümü gerçekleştirebilecek kaynaklarımız yoktu; şimdi kaynak açısından çok daha rahat bir dönemdeyiz. İnşaat sektörü de bu büyük fırsatın farkında. Bunu değerlendirmek için inşaat sektörünün inovasyonu daha fazla öne çıkarmasını temenni ediyoruz. Çünkü inovasyon ekonomik büyümenin, istihdam artışının ve yaşam kalitesinin anahtarı”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-insaat-sektoru-inovasyonu-daha-fazla-one-cikarmali_114639.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!