Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Çevreye Her Yıl 4 Milyar 206 Milyon TL Yatırım Yapıyor

IWES 2012 – 4. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi, düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilere açtı. Törende konuşan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, Türkiye’nin katı atık sorununun yüzde 76’lık bölümünün çözümlendiğini, İstanbul’da ise atık sorununun yüzde 90’ının çözüldüğünü söyledi.

yapi.com.tr
Türkiye Çevreye Her Yıl 4 Milyar 206 Milyon TL Yatırım Yapıyor

p>Erol Kaya, çevre meselesini bir zorunluluk ve külfet olarak değil, insan olarak toplum olarak varlığımızın ve bekamızın önemli bir parçası olarak görmemiz gerektiğine dikkat çekerek, "Avrupa Birliği Çevre Faslı’nın yaklaşık yüzde 90’lık bölümünü tamamlamış durumdayız. 58 milyar euroluk çevre faslı ile ilgili 2023 yılına kadar gereken yatırımlarda, 33 milyar euroluk bölümü atıklarla ilgidir; her yıl artarak devam eden 2011 yılında gerçekleşen rakamı ifade edersek 4 milyar 206 milyon TL’lik çevre yatırımı var, merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin. Çevreye karşı inanılmaz bir hassasiyet var; yatırımlarla ilgili, ıslahla ilgili güzel işler yapılıyor" şeklinde konuştu. Kaya, yapılan bu yatırımların sonuçlarına bakıldığında katı atıkla ilgili çöplerin patladığı bir Türkiye’den, yüzde 60’lara yakın sorunun çözüldüğü, yaşadığımız şehirde ise yüzde 90’lara hatta yüzde 100’lere yakın çözüldüğünü ifade etmenin mümkün olduğunu sözlerine ekledi.  

Arıtma tesislere 10 yılda 694 milyon TL hibe verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Murat Ersin Şahin ise konuşmasında içinde bulunduğumuz yüzyılda ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin, ülkede harcanan enerji miktarı, üretilen atık ve atık su miktarı ile doğru orantılı olduğunu, oluşan atıkları bertaraf edebilme imkan ve kabiliyetleri ile ölçüldüğünü ifade etti. Şahin, son 10 yılda yürütülen çalışmalar sonucunda atık suların arıtılması ve bertarafı  kapsamında 2002 yılında 145 adet atık su arıtma tesisi ile ülke nüfusunun yüzde 35’ine hizmet verilirken, 2012 yılında 412 atık su arıtma tesisi sayısı ile ülke nüfusunun yüzde 72’sine hizmet verilmeye başlandığını belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-cevreye-her-yil-4-milyar-206-milyon-tl-yatirim-yapiyor_102925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!