Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Enerjide Yeni Bir Döneme Giriyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye Irak’ın aleyhine bir iş yapmaz. Barzani ile yaptığımız görüşmede de Irak’ın tamamıyla alakalı enerjide herhangi bir sıkıntı olmayacağını gördüm" dedi.

yapi.com.tr
"Enerjide Yeni Bir Döneme Giriyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Merkezi Irak Hükümeti’yle Basra, Siba ve Mansurya bölgelerinde yaklaşık 5,5 milyar dolarlık anlaşmalarımız var. Buradan Türkiye’ye ister nakit ister petrol olarak 2016 veya 2017’de 80–100 bin varil petrol alma imkanımız var" dedi.

Bakan Yıldız, A Haber'de gündeme ve enerji sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin merkezi Irak hükümetiyle yaptığı anlaşmalar bulunduğunu anımsatan Yıldız, elde edilen kazançların buraya petrol olarak dönebileceğine işaret etti.

Yıldız, "Merkezi Irak Hükümeti ile Basra, Siba ve Mansurya bölgelerinde yaklaşık 5,5 milyar dolarlık anlaşmalarımız var. Buradan Türkiye’ye ister nakit ister petrol olarak 2016 veya 2017’de 80–100 bin varil petrol alma imkanımız var" diye konuştu.

Kuzey Irak ile kamu ve özel şirketler olmak üzere ticari sözleşmeler bulunduğunu ifade eden Yıldız, özel şirketlerin bu anlamda yaptığı sözleşmelerin kamu şirketlerinin yaptığı sözleşmelere mani olmadığına dikkati çekti. Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

"Türkiye ham petrol tedarikini yanı başındaki komşusundan sağlayacaktır. Önemli olan budur. Irak’ın tamamı bir bütündür, kuzeyi ve güneyi arasında bir fark yoktur. Kendi yasalarına göre petrolün yüzde 83’ünü merkezi yönetim alıyor, yüzde 17’sini Irak’ın Kuzeyi alıyor. Yani Irak’ın kuzeyinde yapılacak bir sözleşmenin gelirini Irak’ın tamamı kullanıyor."

"Irak’ın tamamıyla alakalı enerjide yeni bir döneme giriyoruz"

Taner Yıldız, Türkiye'nin Irak’ın normalleşmesi için en fazla katkıyı koyan ülke olduğunu belirterek, Türkiye'nin menfaatine olan bir konunun Irak’ın aleyhine olmadığının altını çizdi. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ile Irak arasında yeni bir petrol boru hattı söz konusu değil. Çünkü mevcut ham petrol boru hattı şu anda tam kapasiteyle kullanılmıyor. Tam kapasiteyle kullanılmasına karar verecek olan Türkiye değil. Bu Irak’ın iç meselesidir. Ona biz karışamayız. Ama bizim orada yapacağımız sözleşme ve anlaşmalar mutlaka diğer ülkelere göre daha cazip olmalıdır. Çünkü Türkiye gibi bir pazar Irak’ın yanı başında bulunuyor. Irak Türkiye için Türkiye de Irak için cazip bir alandır.

Perşembe günü Rusya temaslarım kapsamında Barzani ile görüştüm. Maliki ile Irak’ın tamamının gelirlerini artırmayı hedefleyen olumlu bir görüşme yaptıklarını iletti. Bizim yaptığımız ticari sözleşmelerin bundan etkilenmeyeceğini, gelirlerin tamamının yine Merkezi Irak’a aktarılacağını belirtti. Sayın Maliki ile enerji projelerinde tamamen mutabakat sağlandığı söylenemez. Ama bütün bu projelerin Irak’ın tamamına gelir oluşturacağı anlaşıldıkça kendi ülkeleri adına bir yumuşama olacaktır. Burada karşılıklı kazanım söz konusu. Türkiye Irak’ın aleyhine bir iş yapmaz. Barzani ile yaptığımız görüşmede de Irak’ın tamamıyla alakalı enerjide herhangi bir sıkıntı olmayacağını gördüm. Irak’ın tamamıyla alakalı enerjide yeni bir döneme giriyoruz."

"Gerginliğimiz giderildikçe enerji projelerinin yolu açılacak"

Bakan Yıldız, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere ilişkin olarak "Bizim İsrail’le gerginliğimiz giderildikçe, enerji projelerinin yolu açılacaktır. Onlar çıkan doğal gazı pahalı veya ucuz bir şekilde aktarmak durumundalar. LNG ile ilgili girişimlerini yadırgamıyorum. Ama bölgede yatırımcılar da bilir ki Türkiye’den geçecek bir doğal gaz boru hattı en fizibıl olandır. Ama bu toz duman inmeden, özürle başlayan ve tazminatlarla devam eden süreç daha tamamlanmadı. Ama ben tamamlanacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’den boru hattının geçmesinin Türkiye’nin de, İsrail’in de Güney Kıbrıs’ın da kazancına olacağını belirten Yıldız, "Irak için bu gelirler Irak’ın tamamının diyorsak, Kıbrıs için de aynı şey geçerli. Türkiye olumlu bakmaya her zaman hazır ama dediğimiz şartlar yerine gelmek kaydıyla" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-yeni-bir-doneme-giriyoruz_110077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!