Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'den Kolombiya'da İnşaat ve Demir-çelik Hamlesi

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da düzenlenen Türkiye-Kolombiya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 1. Dönem toplantısına eşbaşkan olarak katılan Bakan Bayraktar, Kolombiya’yı ziyaret eden İlk Türk Bakanı olarak tarihe geçti.

yapi.com.tr
Türkiye'den Kolombiya'da İnşaat ve Demir-çelik Hamlesi

Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Santiago Rojas Arroyo ile KEK protokolüne imza atan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada 2000 yılında 8,6 milyon dolar civarında olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2012'de 112 kat artarak 966 milyon dolar seviyelerine çıktığına dikkat çekti. Bakan Bayraktar, “Bu rakam, iki ülke açısından bugüne kadar ulaşılan en yüksek seviye. 2012 yılında Kolombiya’ya ihracatımız, 2011 yılına göre yüzde 36 oranında artarak 152 milyon dolara, aynı dönemde ithalatımız ise yüzde 20 oranında artarak, 678 milyon dolardan 814 milyon dolara ulaşmıştı. Ticaret hacmimizi genişletecek, ürün yelpazesini çeşitlendirecek yollar üzerine yoğunlaşmalıyız” diye konuştu.

Türkiye demir-çeliği kaliteli

İki ülke arasındaki sektörel tanıtım faaliyetlerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Bakan Bayraktar, Kolombiya’da ilk aşamada Türkiye demir-çelik ürünlerinin tanıtılacağını ve Kolombiya’nın bu ürün grubuna karşı tereddütlerini aşmayı hedeflediklerini söyledi. Kolombiya tarafından bazı demir çelik ürünleri ithalatına karşı 3 ayrı koruma önlemi soruşturması başlatıldığını anımsatan Bayraktar, "Türkiye, dünyanın en önemli demir-çelik, inşaat demiri ve profil ihracatçılarından birisidir. Kalitesi konusunda hiçbir ülkede sorun yaşamadı. Kolombiyalı yetkilileri ve firmaları Türkiye’de ağırlamaya ve demir-çelik üretim tesislerimiz ile kalite kontrol sistemlerimizi tanıtmaya hazırız” dedi.  

Türkiye Kolombiya'da sadece 1 inşaat projesi üstlenebildi

Bakan Bayraktar, son yirmi yılda Türkiye gayrimenkul sektörünün dünya pazarlarına başarıyla girdiğini söyleyerek, şu şekilde konuştu:

“Türk gayrimenkul firmaları, bugüne kadar 102 ülkede 260,9 milyar dolar değerinde 7,271 projeyi başarıyla gerçekleştirdi. 2013 yılı itibariyle, gayrimenkul firmalarımızca Kolombiya’da üstlenilen ve 2,3 milyon dolar değerinde sadece 1 projemiz bulunuyor. Söz konusu proje; İpiales şehrindeki teleferik projesi. Bu çerçevede, Türk gayrimenkul firmaları Kolombiya Hükümeti’nin programlarında yer alan konut ve altyapı projeleri başta olmak üzere, Kolombiya’da inşaat projeleri üstlenmeyi arzuluyor. Bu konuda verilecek her türlü desteğin bizi ziyadesiyle memnun edeceğini bilmenizi isterim. Yapılacak bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile iki ülke arasında düşük seviyede bulunan ticaret hacminin önemli oranda artacak. Söz konusu anlaşma, işadamlarımızın önündeki gümrük duvarlarını kaldırılacak”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeden-kolombiyada-insaat-ve-demir-celik-hamlesi_114415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!