Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkmenistan'da İthal Çimentoya Rekor Zam

Türk inşaat şirketlerinin en çok iş aldıkları ülke olan Türkmenistan'da ithal çimentoya rekor düzeyde gümrük vergisi zammı geldi.

yapi.com.tr / AA
Türkmenistan'da İthal Çimentoya Rekor Zam

Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un imzaladığı karara göre, 1 Ağustos 2013 itibaren ithal edilecek olan çimentodan ton başına an az 200 dolar olmak üzere, fiyatının iki katı gümrük vergisi alınacak. Kararın ülke çapında inşa edilen binalarda ve tesislerde Türkmen çimentosunun kullanımına teşvik amacıyla alındığı belirtildi. Ülkeye şu zamana kadar Özbekistan ve İran'dan gelen çimentonun tonu yaklaşık 70-80 dolara özel şirketler  tarafından ithal ediliyordu. Özel çimento fabrikalarının olmadığı Türkmenistan'da devlete ait 3 ayrı fabrikada yılda 3 milyon ton çimento üretilirken, bu fabrikaların tamamı Türk şirketleri tarafından inşa edildi. Aşkabat'a yaklaşık 70 km uzaklıktaki Baharlı ilçesinde inşa edilen fabrika Çalık Holdinge bağlı GAP İnşaat tarafından kurulurken, Balkan ve Lebap eyaletlerindeki çimento fabrikaları ise Polimeks İnşaat tarafından inşa edildi. Ülkede üretilen çimentonun tonunun 80-100 dolar arasında değiştiği kaydedildi.

Devlet konutları bedava özelleştirilecek

Doğalgaz, elektrik, su ve yakıtın bedava olduğu Türkmenistan'da devlete ait konutlar da bedeva özelleştirilecek. Kamu Lojmanları Vakfı mevzuatında yapılan değişikliğe göre, kamu sektöründe çalışanlara verilen lojmanların ücretsiz olarak vatandaşlara verileceği belirtildi. Söz konusu konutlarda en az 10 yıl oturan vatandaşların evin tapusunu kendi üzerine alabileceği belirtilirken, özelleştirmede öncelik ihtiyaç sahiplerine verilecek. Ayrıca, gerekli şartlara uymayan konutların da yüzde 50 indirimle veya açık arttırma yoluyla satın alınabileceği kaydedildi.

Türkmenistan lideri Gurbangulı Berdimuhmedov, daha önce konut kanununda değişiklik talimatını vermişti. Berdimuhmedov, konut piyasasının ancak bu şekilde yeniden düzenlenebileceğini belirtmişti. Uzmanlar bu gelişmeden sonra konut piyasasında düşüş yaşanacağını belirtiyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkmenistanda-ithal-cimentoya-rekor-zam_110377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!