Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Polimeks’ten Türkmenistan'a 'Anahtar Teslim' Çimento Fabrikası

Polimeks, yıllık 1 milyon ton kapasiteli Lebap Çimento Fabrikası’nın kuruluşunu tamamlayarak, Türkmenistan devletine devretti. 205 milyon Euro bedelli projenin teslimi 24 ayda gerçekleşti.

yapi.com.tr
Polimeks’ten Türkmenistan'a 'Anahtar Teslim' Çimento Fabrikası

14 Şubat Perşembe günü Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in katılımıyla açılışı yapılan Lebap Çimento Fabrikası, Türkmenistan’ın Afganistan – Özbekistan sınırlarına 30 kilometre mesafede, anahtar teslimi modern bir tesis olarak inşa edildi. 205 milyon euro bedelli projenin teslimi 24 ayda gerçekleşti. Polimeks, daha önce de Türkmenistan’ın Balkanabat eyaletindeki Jebel Çimento Fabrikası’nı inşa etmişti. Her iki fabrika, Türkmenistan’ın en yüksek kapasiteli çimento fabrikası olma özelliği taşıyor.

600 bin metrekare alana inşa edildi

Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, toplam 600 bin m2 alana inşa edilen Lebap Çimento Fabrikası’nın yapımında Polimeks’in 'anahtar teslim' mantığında çalışarak tüm araştırma, fizibilite, mühendislik, proje, imalat, tedarik, montaj, uygulama, test ve devreye alma süreçlerini üstlendiğine dikkat çekti. Tabanca, “Tesisin kuruluş aşamasında, bölgede hammadde ön araştırmaları yapılarak, bölge altyapısı ve coğrafi konumuna göre uygun yer seçimi çalışmaları bizzat Polimeks tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca istenen kapasiteye uygun gerekli tüm ekipmanlar da tarafımızca seçildi” dedi.

ErolErol TabancaFabrikaya ilişkin ayrıcalıklı özelliklerinden de bahseden Tabanca, “Kurulan prosesin ekipman ve teknolojileri dünyanın konusunda önde gelen firmalarının (Siemens, Polysius, FLS, Ibau, Aumund, Flender, vb) ürünleri olup, tesis tam otomasyonla çalışıyor. Fabrika, farklı tipte ve sınıfta çimento üretimi yapabiliyor. Tesisin kontrol ve yönetimi için içerisinde kumanda merkezi ve tam donanımlı laboratuvarları barındıran bir Proses Yönetim Binası yapıldı. Ayrıca tesiste genel müdürlük binası, yemekhane binası, personele yönelik tesisler ve lojmanlar ile spor alanları da yer alıyor” dedi.

Lebap Çimento Fabrikası

Tesis bünyesinde, hammadde ocakları için gerekli hertürlü araç ve ekipmanlar, ocaklardan gelen malzemeyi hazırlamaya yönelik kırıcı üniteleri, on-line analizör, dairesel homojenizasyon ve lineer stok alanları, tam otomatik tartım ve dozajlama sistemleri, 230 ton/saat kapasiteli hammadde değirmeni, 10 bin ton kapasiteli farin silosu, 5 kademeli tek hat ön ısıtıcı, döner fırın, 2 kademeli ve roller kırıcılı klinker soğutma ünitesi, gaz soğutma ve torbalı filtre, 50 bin ton kapasiteli kapalı klinker silosu, 3200 Bleine’de 180 ton/saat kapasiteli çimento değirmeni, çimento tip ve üretim miktarlarına uygun 4 adet 5 bin ton kapasiteli çimento silosu, 50 kg torba çimento paketleme, dökme silo-bus ve vagon yükleme ile vagon boşaltma tesisi, tam donanımlı bakım grupları, yangın-proses-soğutma suyu, merkezi basınçlı hava merkezi ve tesisatı gibi yardımcı üniteler, tozsuzlaştırma grupları, ambarlar ve 1 yıllık yedek parça stoku, 51 hane hizmet evleri, tüm fabrikanın tefrişatı ve çevre peyzajı bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/polimeksten-turkmenistana-anahtar-teslim-cimento-fabrikasi_104733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!