Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Verimli Binaya ‘Yeşil’ Belge

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeşil binalar ve yerleşimlerin doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanması için yönetmelik hazırladı.

yapi.com.tr
Verimli Binaya ‘Yeşil’ Belge

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, düzenlemeyle 7 kişiden oluşan bir Daimi Komite oluşturulacak. Çevre Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, YÖK, TSE, TMMOB ve TOBB’dan birer temsilcinin yer alacağı Daimi Komite, enerjiyi verimli kullanan mevcut ve yeni binalara ‘yeşil bina’ sertifikası verilmesine karar verecek.

Daimi Komite tarafından, binalarla yerleşimlerin belgelendirilmesine ilişkin performans kriterleri ve bunların ağırlık yüzdeleri tayin edilecek. Plan, fen, sağlık ve çevre şartları ile ilgili kanun, tüzük ve yönetmelik hükümlerinde ve zorunlu standartlarda getirilen asgari kriterler, performans kriterlerine ve ağırlık yüzdelerine dahil edilmeyecek. Bakanlık, 30 gün içerisinde Daimi Komite’yi oluşturacak. Daimi Komite, kurulduktan sonra dört ay içinde yönetmelikte geçen düzenlenmeleri hazırlayacak. Belgelendirilmeye hak kazanan binaların veya yerleşmelerin, Daimi Komite tarafından belirlenen ulusal yeşil bina veya sürdürülebilir yerleşmeler logosunu kullanmasına izin verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yönetmelikte lisans verilen kurumların “Burası yeşil binadır” belgesi vereceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/verimli-binaya-yesil-belge_126917.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!