Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Zeytin Yaşamdır, Yaşamı Savunuyoruz’

Termik santral yapılması için zeytinlikleri acele kamulaştırma ile ellerinden alınmak istenen Soma Yırca köylülerine yaşam savunucuları destek verdi.

yapi.com.tr
‘Zeytin Yaşamdır, Yaşamı Savunuyoruz’

Termik santral yapılması için zeytinlikleri acele kamulaştırma ile ellerinden alınmak istenen Soma Yırca köylülerine yaşam savunucuları destek verdi.

Evrensel Gazetesi'nden Özer Akdemir'in haberine göre, İstanbul’dan, İzmir’den, Kaz Dağlar'ından, Madra Dağından, Turgutlu’dan, Salihli’den, Foça, Aliağa, Altınoluk gibi yerlerden Yırca’ya giden onlarca yaşam savunucusu köylülerle birlikte zeytin nöbeti tuttu. EGEÇEP, Kaz Dağları Koruma Girişimi, Çanakkale Çevre Platformu, Kuzey Ormanları Savunması gibi ekoloji örgütleri Yırca köylülerine destek verdi.

Tel örgü üzerine pankart astılar

Dün ülkenin dört bir yanından Yırca köylülerine destek için gelen yaşam savunucuları, Soma Kaymakamlığı'nın köylülerin kamulaştırılan ve tel örgü içine alınan alandaki zeytinleri toplamasına izin vermesinin ardından köylülerle birlikte zeytinlik alana girdi. Köylülerin zeytin hasadına yardım eden yaşam savunucuları, şirketin yaptığı zeytin katliamını da görme olanağı buldu. Üzerindeki zeytinlerle kesilmiş zeytin ağaçlarını boylu boyunca kesilmiş gören yaşam savunucuları duygusal anlar yaşadı. Şirketin üzerindeki meyveleriyle birlikte zeytin ağaçlarını kesmesini hunharca yapılmış ağaç katliamı olarak niteleyen yaşam savunucuları, bu katliamı belgelemek için bol bol fotoğraf çekerek sosyal medyada paylaştı. Direnişin merkezi nöbet noktasında toplanan yaşam savunucuları getirdikleri döviz ve pankartları tel örgülere astı. Ateş başındaki köylülerle uzun sohbetler eden yaşam savunucuları, közde pişmiş çay, kızartılmış ayva ve elmaların da tadına baktı.

Arazi etrafı dikenli tel

Soma’da 1980’li yılların başında faaliyete geçen termik santrale komşu Yırca’lılar, bu termik santral ile köyleri arasındaki zeytinlik arazilerini koruyabilmek için haftalardır zeytinlerinin başında nöbet tutuyor. Kolin AŞ şirketince zeytinliklerin kesilerek termik santral yapılmasına karşı nöbet tutan köylüler, yargı süreci bile beklenmeden zeytinlerin kesilmesine karşı direniyorlar. Zeytinlik arazide direniş ateşi yakaran gece gündüz nöbet bekleyen köylüler, şirketin kepçe ve elektrikli testerelerle zeytin ağaçlarını kesme girişimlerine müdahale ediyor. Köylülerin direnişine rağmen gece yarısı ve sabaha karşı köylüleri darbederek onlarca ağacı kesen şirket yetkilileri, köylüleri araziden uzak tutabilmek için tüm arazinin çevresini dikenli tel örgülerle çevirdiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytin-yasamdir-yasami-savunuyoruz_125902.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!