Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme, Güneysu’da HES’e İzin Verdi

Rize'nin Güneysu ilçesinde yapımı devam edilen Alicik 1-2 HES'lerinin iptali için vatandaş ve çevreci derneklerce açılan dava sonuçlandı; mahkeme, HES'lere izin verdi.

yapi.com.tr
Mahkeme, Güneysu’da HES’e İzin Verdi

Rize’nin Güneysu ilçesindeki Gürgen deresine yaklaşık 2 yıl önce “yol yapıyoruz” denilerek HES yapılmaya başlandı. HES borularını görünce kandırıldıklarını anlayan köylüler ve çevre dernekleri şirketi CİMER’e şikayet edip yapımı devam eden Alicik 1-2 HES’lerin iptali için Rize İdare Mahkemesine dava açtı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; bölgede yapılan bilirkişi raporunu inceleyen ve tekrar bilir kişi raporu alınmasına gerek duymayan mahkeme, 2010 yılında iptal edilen ÇED raporundaki eksikliklerin şirket tarafından giderildiğini, dereye bırakılacak can suyunun belirlendiği ve alınan önlemlerin yeterli olduğunu, derede balık geçişlerinin olmadığını belirterek ve “Proje sahasında yürütülecek çalışmaların tarım arazileri, su kaynakları, orman alanları, yerleşim yerleri, Çevre Kanunu ve ÇED yönetmeliği kapsamında kabul edilir düzeyde olduğu anlaşıldığından, hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.” diyerek HES’lerin yapımına izin verdi.

Kararın kabul edilebilir bir tarafı olmadığını açıklayan Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Derneği başkanı Ceyhun Kalender, şunları söyledi:

“2010'da Alicik HES projesine dava açmıştık. O tarihte yapılan bilirkişi raporuna göre Rize İdare Mahkemesi projeyi iptal etmişti. Peki aradan geçen 10 yıl zarfında ne değişti? Aynı HES, aynı köy. Şirket 2010'da iptal edilen ÇED raporunu sözde revize ederek, kopyala yapıştır yöntemiyle yeniden düzenledi ve vatandaşlardan gizleyerek, bilgilendirme toplantısı yapmadan hayata geçirmek istedi. Sonra da bilirkişi heyeti ÇED raporundan kopyala yapıştır yöntemiyle bir rapor hazırladı. Maalesef mahkeme de bu rapora göre kararını verdi. Küresel sermayenin, şirketin, ortaklarının, destek veren siyasilerin, muhtarların ve yandaşlarının gözü aydın olsun. Kazandılar ama şimdilik.”

Karara itiraz edilecek
Davanın avukatı olan Remzi Kazmaz ise yıllardan beri beklenen kararın olumsuz çıktığını dile getirerek, şunları söyledi: “Yetersiz su debisine rağmen hangi bilimsel kararla, hangi vicdanla bu derenin üzerine HES kurulabileceğine karar verildi? Bu iş burada bitmez. Gürgen Deresi üzerinde bu şekilde HES çalışmaların devam etmesi durumunda, telafisi imkansız çok büyük zararlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca yapılan işler hem hukuka hem de iş ahlakına aykırı. Yol yapıyoruz dediler, halka yalan söyleyerek başladıkları HES çalışmalarında kendi ÇED Raporlarına bile uymayarak hukuku tamamen katlettiler Mücadelemiz devam ediyor. Mahkeme kararını Danıştay'a taşıyarak hakkımızın peşinden sonuna kadar koşacağız.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-guneysuda-hese-izin-verdi_184344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!