Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HES Projesi Artvin’e Çamur Taşıyor

Arhavi’de yapımına başlanan HES, Kamilet Vadisi’ni çamura boğdu. Şirketin ÇED raporunda yazan hiçbir maddeye uymadığını söyleyen halk, HES çalışmalarının derhal durdurulması gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr
HES Projesi Artvin’e Çamur Taşıyor

Artvin’in Arhavi ilçesinde Kamilet Vadisi’nde yapımına başlanan HES, doğayı tahrip ediyor. Şirketin inşaatta çıkan hafriyatı vadiye dökmesi nedeniyle sular günlerdir çamur gibi akıyor. Konuya ilişkin hukuki süreç başlatan Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, şirketin ÇED raporunda yer alan hiçbir kurala uymadığını belirtti.

BirGün’den Dilan Şahinbaş’ın haberine göre; konuya ilişkin hukuki süreç başlattıklarını duyuran Arhavi Doğa Koruma Derneği, Kamilet Vadisi’ni doğal sit alanı ve milli park ilanı edilmesi için geçmişte bir çok girişimde bulunduklarını ancak bölgede yapımı planlanan HES projeleri nedeniyle bürokrasi engeline takıldıklarını belirtti.

 

 

Vadinin ekolojik önemine ilişkin Artvin Çoruh ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin birçok raporunun olduğu belirtilen açıklamada “Sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na 2011 yılında başvuru yaptı. Fakat başvurudan kısa bir süre sonra doğal sit alanları ilan etme yetkisi kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarında alınmış ve çevre ve şehircilik il müdürlükleri bünyesinde oluşturulan tabiat komisyonlarına verildi. Bu başvuruların sonuçlanması iktidar partisinin yerel yöneticilerinin projeye destek olması ve bürokraside bu sürece engel olması nedeniyle engellenmiş ve bu konuda maalesef halen bir karar alınmamıştır.” denildi.

ÇED süreci göstermelik
Projenin, ülkede Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinin tamamen göstermelik bir şekilde uygulandığını gösterdiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ÇED raporundaki projeler ile uygulanan projeler aynı değildir. Projede çok kapsamlı değişiklikler yapılmış, tünel inşaatı yerine su, kanal ile yükleme havuzuna taşınmıştır. Tüm bunlara ilave olarak ORTA HES’in üretime geçmesinden sonra aylardır Kamilet Deresi çamur akmaktadır…”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-projesi-artvine-camur-tasiyor_180126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!