Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Bu Hukuksuzluklar Karşısında Susmayacağız"

İzmir'de, TMMOB Yasası'nda da değişiklikler içeren yeni bir torba yasa tasarısı hazırlığı yapıldığı gerekçesiyle Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri eylem yaptı.

yapi.com.tr
"Bu Hukuksuzluklar Karşısında Susmayacağız"

DHA'nın haberine göre, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık yüz kişilik TMMOB İzmir Şubesi üyesi, hükümetin içinde imar, iskan, yapı denetim ve TMMOB Kanunu'nun bulunduğu yeni torba yasa ile ilgili yapılması düşünülen değişiklileri protesto etti. Basın açıklamasını okuyan TMMOB İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın, "Bugün Torba yasa içerisinde gündeme getirilen düzenleme TMMOB'nin örgütlülüğünü dağıtarak, parçalanmış bir yapıyla ülkemizin mühendis ve mimarlarının toplumdan yana gür sesini kesmek istemektedir. Hazırlanan tasarı ile, halka ait özel mülkiyet varlıklarına el koymak istemektedir. Ancak binmelidir ki, mühendis, mimar, şehir plancıları ve meslek örgütleri ülke ve kamu yararına mücadelesini sürdürecektir. Odalarımız ve birliğimiz kuruluşundan bu yana oluşturduğu demokratik mevzileri koruyacaktır. Toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte eşit, özgür, demokratik, halkın refah kardeşlik içinde yaşadığı yeni Türkiye mücadelesini sürdürecektir" dedi. Basın açıklamasının ardından grup üyeleri dağıldı.

Balıkesir TMMOB'dan meşaleli 'torba yasa' eylemi

Balıkesir'de, Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri; yapı denetimi, imar, iskan ve TMMOB Yasası'nın bulunduğu yeni torba yasasında yapılması planlanan değişiklikleri meşaleli eylemle protesto etti.

TMMOB üyesi yaklaşık 100 kişi; yapı denetimi, imar, iskan ve TMMOB Yasası'nın bulunduğu yeni torba yasasında yapılması planlanan değişiklikleri protesto etmek amacıyla, Yeşilli Meydanı'nda bir araya geldi. Ellerinde meşaleler bulunan topluluk adına basın açıklamasını yapan TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Sekreteri Nazmi Kaçar, hükümeti eleştirdi. TMMOB'nin özerk ve idari bütünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu belirttiği yasa tasarısını eleştiren Nazmi Kaçar, mimar, mühendis ve şehir plancılarından görüş alınmadığına vurguladı. Konuşmasında hükümeti eleştiren Kaçar, şöyle konuştu:

"60 yıl önce kurulan TMMOB, özerk, mali ve idari yapısını kendi oluşturup belirleyen, denetim mekanizmasını da kendi bünyesinde yapan kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşuydu. Bugüne kadar kimsenin aklına benden olsun, yandaş olsun, candaş olsun diye fikirler gelmedi. 60 yıl sonra bugün geldiğimiz ileri demokraside TMMOB, AK Parti iktidarının, kentsel, kırsal, kültürel, doğal varlıklarımızın el değiştirmesi, el konulması, imar, inşaat, çevre, enerji, gıda, maden, orman, doğal kaynak ve daha birçok konuda yaptığı yanlışları ortaya koyarak kamuoyuyla paylaştı. Gerektiğinde kamu yararını dava açarak korudu. Ülkemizde bilim insanlarını, üretici beyinleri, devindirici öğeleri bağrında barındıran TMMOB'u dağıtmak, etkisizleştirmek, halkın doğruları öğrenme hakkını ortadan kaldırmak amacıyla iktidar dikensiz bir gül bahçesi yaratma peşindedir. Bizler, halkın ve kamunun çıkarlarını ön planda tutmasaydık, ülkede yaşananlara ses çıkarmasaydık, Kuzey Ormanları'nın yok edilmesine karşı çıkmasaydık, kaza diye geçiştirilen iş cinayetlerinin takipçisi olmasaydık, fıtrat deseydik, bir akarsu üzerine 20'ye yakın hidroelektrik santrali (HES) kurulmasını görmezden gelseydik; Kentsel dönüşümün bu şekilde yapılmasının doğru olmadığını, bunun rantsal dönüşüm olduğunu söylemeseydik, kaçak sarayın usulsüz yapıldığını mahkemelerde tescil ettirmeseydik, bizleri çok seveceklerdi. 'Ne istediniz de vermedik' diyeceklerdi. AK Parti iktidarı bu tasarıyla kentsel topraklara el koymak, merkezileştirmek ve hızlandırmak; halka ait özel mülkiyet varlıklarına mülksüzleştirme yoluyla el koymak, kamulaştırmayı yeni sermaye birikimi olarak kullanmak, yapı üretim sürecini mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerin kuralsızlaştırarak kamusal denetimi ortadan kaldırmak, özel teknik müşavirlik şirketleri yoluyla meslek alanlarımızı işlevsiz kılmak, halkın doğruları öğrenme hakkını gasp etmek istiyor. Bu hukuksuzluklar karşısında susmayacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-hukuksuzluklar-karsisinda-susmayacagiz_127151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!