Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

YAPI Dergisi Haziran Sayısı Bayilerde!

YAPI Dergisi’nin Haziran sayısında JKMM Architects’in Finlandiya Seinäjoki kentinde tasarladığı “Yeni Kent Kütüphanesi” projesine geniş yer veriliyor. Dergide Türkiye’den ve dünyadan proje ve uygulamaların yanısıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

yapi.com.tr
YAPI Dergisi Haziran Sayısı Bayilerde!

“Borusan Neşe Fabrikası” Yarışması Üzerine…

Bu sayıda ayrıca, “Borusan Neşe Fabrikası” üst başlığı altında yapılacak Kreş ve Gündüz Bakımevlerini elde etme amacıyla Borusan tarafından, YEM koordinasyonu ile birlikte açılan “Organize Sanayi Bölgelerinde Kreş ve Gündüz Bakımevi Ulusal Mimari Proje Yarışması”nın hazırlık ve değerlendirme süreci, jüri üyeleriyle yaptığımız söyleşiye konu oluyor.

Yeni Kent Kütüphanesi

JKMM Architects’in Finlandiya’nın Seinäjoki kentinde gerçekleştirdiği projenin tasarımında amaç; alana uyum sağlamakla yetinmeyip aynı zamanda meydan okuyan yeni bir bina tasarlamak, yeni ve eski arasında bir diyalog oluşturmaktı.

Bulgari Şaraphanesi

Yapıda kullanılan malzemeler binanın bulunduğu çevreyle bütünleşebileceği biçimde seçilmiş. Çıplak beton, tuğla, cilalanmış çelik ve cam, şaraphanenin kabuğunun karakterini oluşturuyor. İtalya’nın Güney Toskana bölgesindeki projeyi Alvisi Kirimoto + Partners yapmış.

Beyaz Ev

Yazgan Tasarım Mimarlık’ın Ankara, Ümitköy’de tasarladığı projede odalar yanyanalık ilişkisinde değil, her biri merkezle ayrı ayrı ilişkilendirilmiş. Merkezi şemanın bir avantajı, her odanın iki yönden ışık almasını sağlamasıdır.
 
HafenCity Üniversitesi Metro Durağı

Metro durağının maddeselliğine çelik, ışık ve renk yön veriyor. Işık, konteynırların içine çekilerek, çelikle birlikte var olabilen kendinden emin, güçlü nesneler oluşturuyor. Almanya’nın Hamburg kentinde yer alan projenin tasarımı Raupach Architekten’e ait.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Metin Kılıç ve Dürrin Süer’in tasarladığı projede, topografyadan ve yapılı çevreden alınacak referans kısıtlılıkları göz önüne alındığında, binanın çevre ile zıtlık gösteren bir yapı kimliği ile yerleşim içinde varlığını yansıtması ana fikir olarak benimsenerek iki tasarım stratejisi geliştirildi.

Mağaza İçinde Mağaza: “Neil Barrett”

Zaha Hadid Architects’in tasarladığı projede, her bir farklı parça özgün gruptan ayrılmış bir yapboz parçası gibi işlev görüyor. Böylece her mağaza bütün olarak tanımlanan konseptle ve öteki mağazalarla olan ilişkisini sürdürüyor.

Ayrıca;
-    Yüksek Yapılaşma ve Kentleşme Deneyimleri: İşlevin Mekânsal Karşılığı; Ece Ceylan Baba
-    Moda ve Mimarlık; Nihan Canbakal Ataoğlu
-    Sansendo; Yuda Mimarlık
-    Bireysel Çalışma Alanı: “Ofisphere”; Yılmaz Zenger ile söyleşi
-    Barış Tablosu; Gülseli İnal
YAPI Haziran sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-dergisi-haziran-sayisi-bayilerde-_109346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!