Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

YAPI Dergisi ARALIK Sayısıyla Raflarda

YAPI Dergisi’nin Aralık sayısında Zaha Hadid Architects’in Azarbeycan’ın Bakü kentinde tasarladığı “Heydar Aliyev Merkezi” projesine geniş yer veriliyor. Dergide Türkiye’den ve dünyadan proje ve uygulamaların yanısıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

yapi.com.tr
YAPI Dergisi ARALIK Sayısıyla Raflarda

“Heydar Aliyev Merkezi”

Heydar Aliyev Merkezi’nin tasarımı, alanın topografisi ve merkezin geniş kültürel peyzaj bağlamındaki rolü üzerinden biçimlenmiş. Temel yüzey olan ve herkese açık, Bakü kent dokusunun bir parçası niteliğindeki meydan, zeminden yükselerek çağdaş ve geleneksel Azeri kültürünün ortak gelişimine adanmış bir dizi etkinlik mekânına kabuk oluşturuyor.

Sancaklar Camisi

Emre Arolat Architects’in tasarladığı İstanbul’daki Sancaklar Camisi, kullanılan malzemelerin kendilerini oldukları gibi ortaya koydukları, fazlalıklardan arınmış, sade bir iç mekâna sahip. Duvarlar ve tavan, hem arınma hem de tevazu hissini kuvvetlendiriyor.

Holland Park Okulu

Aedas’ın tasarladığı Londra’daki Holland Park Okulu, altı katlı, ortasında yapı boyunca uzanan farklı katlarda yaya geçişleriyle birleşen bir avlu ile iki ayrı parçaya bölünen tek bir bloktan oluşuyor.

De Warande Spor Salonu

Tasarımın en çok öne çıkan özelliği, yapıyı bir buluşma noktası olarak kurgulaması. Geniş giriş ve sundurma, binayı uzaktan da farkedilir kılıyor. Dışarı uzanan kuzey cephesi, yapının park içindeki etkinlik işlevini vurguluyor. Belçika’nın Wetteren kentindeki yapının tasarımı VenhoevenCS architecture + urbanism’e ait.

Archway Stüdyoları

Londra mahallelerini bölen yaklaşık 10.000 kemerden birinde yer alan ve Undercurrent Architects’in tasarladığı proje, bu mekânların kent yararına nasıl değerlendirebileceğine ilişkin bir örnek oluşturuyor.

İZTEKGEB İnovasyon Merkezi Binası

Bina yapım hızı, kullanım bakım kolaylığı ve maliyetlerinin en düşük düzeyde tutulması ile çağdaş mekânsal kimliği yansıtmak amacıyla, bütün yapısal sistemleri yansıtacak bir mekân olarak tasarlanmış. Proje M artı D Mimarlık’a ait.

“Sonsuz Merdiven”

dRMM Architects’in tasarladığı “Sonsuz Merdiven”, Londra Tasarım Festivali sırasında Tate Modern’in bahçesine yerleştirilen, birbirine kenetlenerek birkaç kat yüksekliğinde göğe uzayan bir dizi ahşap merdivenden oluşuyor.

Hunter’s Point Güney Kıyı Parkı

Altyapı, peyzaj ve mimariyi ustalıkla dokuyan bütüncül tasarım, eski sanayi bölgesini, East River kıyısında yeni bir ekolojik koridora dönüştürmeyi amaçlıyor. New York’daki proje Thomas Balsley Associates - WEISS/MANFREDI ortaklığında yapılmış.

Ayrıca;

-    Liège TGV Gar Binası; Fatih Canan
-    36gen/sn Zamanlar; Arik Levy ile Söyleşi
-    Kum Saatlari; Şinasi Acar
-    Konveks Aynanın Önü Arkası; Zeliha Burtek
-    Resmin Temelindeki Güç; Siyah, Mavi, Yeşil; Gülseli İnal

YAPI Aralık sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-dergisi-aralik-sayisiyla-raflarda_114494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!