Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı Enerji Doğal Yalıtım Ürünlerinde Öncü Olacak

Styronit markasıyla doğal yalıtım harçları üretimi yapan Yapı Enerji kurucu ortağı ve Ar-Ge müdürü Arif Yüce, Türkiye’nin yerli kaynaklarıyla, ısısal konfor ve klimayı bina içerisinde en üst seviyelerde oluşturan ve böylece enerjinin verimli kullanılmasını sağlayan, geri dönüştürülebilir ürünler sunmayı amaçladıklarını söyledi.

yapi.com.tr
Yapı Enerji Doğal Yalıtım Ürünlerinde Öncü Olacak

Doğal yalıtım harçları üretimi yapan Yapı Enerji Doğal Yalıtım Malzemeleri şirketinin, yapı endüstrisinde bu konuda öncü olma hedefiyle yola çıktığını belirten şirket kurucu ortağı ve Ar-Ge müdürü Arif Yüce; Türkiye’nin yerli kaynaklarıyla, ısısal konfor ve klimayı bina içerisinde en üst seviyelerde oluşturan ve böylece enerjinin verimli kullanılmasını sağlayan, geri dönüştürülebilir ürünler sunmayı amaçladıklarını söyledi. Yüce, bu amaçla, doğal malzemelerle üretilen, nefes alabilen ve mükemmel ısı yalıtımı sunan Styronit markasını geliştirdiklerine dikkat çekerek; son derece hafif bir ürün grubu olan Styronit ailesinin uygulamasının da son derece kolay olduğuna işaret etti.

Türkiye’de doğal yalıtım ürünleri alanında söz sahibi olarak, yapı endüstrisine ve dolayısıyla insanlara katma değer üretiyor olmanın öncelikli hedefleri arasında yer aldığının altını çizen Yüce, yalıtım gerektiren, enerji verimliliği ihtiyacı olan başta yapı sektörü olmak üzere bütün sektörlere hizmet verdiklerini söyledi. Türkiye’nin bu konudaki ihtiyaçları ve potansiyeli dikkate alındığında, üretim konusunda henüz yolun başında olduğuklarını ifade eden Yüce, sözlerine şöyle devam etti:

“Yapı sektörünün genelini dikkate alarak, imalatlarımızın en önemli bölümünü, yeni yapılan binalara yenilikçi ve daha konforlu çözümler sunmak amacıyla iç ve dış sıva olarak yapıyoruz. Ancak uygulama alanlarını çeşitli endüstrilerde enerji verimliliği uygulamaları, gıda sektöründe sağlıklı stoklama ve iklimlendirme çözümleri şeklinde genişletmek mümkün. Ürün gamımızdaki diğer ürünlerle hedeflediğimiz ana alanları özetlemek gerekirse, bina yükünü yüzde 70 azaltmak, tarihi eserlerin onarımını gerçekleştirmek, akustik uygulamalar, nakil hatları ve borulardaki ısı kaybını önlemek ve atalarımızın kerpiçini günümüz konforuna taşımaktan bahsedebiliriz”.

Doğal yalıtım uygulamasında Yapı Enerji’den ödüllü proje

Isparta TED Koleji Kompleksi projesinde Styronit ürünleri kullanılarak yapılan 18 bin metrekare dış yüzey ve 45  bin metrekare iç yüzey uygulaması ile yalıtım sorununa yeni ve konforlu bir çözüm getirdiklerini anlatan Yüce, “Proje, gayrimenkul ve inşaat sektörünün en iyi projelerinin taçlandırıldığı Sign of City Awards 2014'te 'en iyi eğitim yapısı' dalında ödüle layık görüldü. Projede, Styronit’le yapılan yalıtım sıvasının üzerine doğrudan kireç uygulaması yapılarak nefes alma özelliğinin korunmasına ve doğallığa katkıda bulunulmuş oldu” dedi.

Satış ve üretim rakamlarına bakıldığında, 2014'te bir önceki yıla oranla yüzde 90’ın üzerinde bir artış yakaladıklarını açıklayan Yüce; inşaat sektöründe kaydedilen gelişmelere paralel olarak 2015 yılında bu artış hızının daha yüksek değerlere ulaşacağı öngörüsünde bulundu. Türkiye'nin yanısıra yurtdışında fiili satışlar yaptıkları genel dağıtıcı bayiler ve uygulayıcıların bulunduğunu söyleyen Işıner; bunların dışında önemli yurtdışı fuarlarda da doğal yalıtımı Türkiye dışında da tanıtmak ve yaymak için çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Türkiye’de ve dünyada başka öncelikler nedeniyle enerji verimliliği, insan sağlığı ve çevre ile ilgili hassasiyetin henüz olması gereken seviyelerde olmadığına dikkat çeken Yüce; yalıtımın genelde petrol türevi malzemelerle bina dışından uygulamalar şeklinde yapıldığına işaret etti. Yönetmelik gereği yapılan uygulamalardan enerji verimli yalıtımın elde edilememesinin, bu binaların tekrardan yalıtım yapılmasını mecbur kılacağını belirten Yüce, bu durumun yalıtım sektörünün ileride karşılaşacağı ve halledilmesi gereken en büyük sorun olduğunu aktardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-enerji-dogal-yalitim-urunlerinde-oncu-olacak_127044.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!