Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Yaşamı Savunanlar Kazandı'

Muğla'nın Bodrum ilçesinde iki mahalleye kurulması planlanan Geriş Rüzgar Enerji Santrali (RES) yargıya takıldı. Muğla 2'nci İdare Mahkemesi, santralin inşaatı için verilen bakanlık izninin, Danıştay 6'ncı Dairesi de kamulaştırma kararının yürütmesini durdurdu.

yapı.com.tr
'Yaşamı Savunanlar Kazandı'

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.'nin yapmayı planladığı RES ile ilgili açılan davalarda yaşam hakkı savunucularının avukatlığını üstlenen Remzi Kazmaz, kararı değerlendirdi.

'RES bahane'

Birgün Gazetesi'nden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, yaklaşık 20 gündür Geriş dağlarında mücadele ettiklerinin altını çizen avukat Kazmaz, mücadelelerinin bir yanını hukuksal sürecin, diğer yanını da halkın örgütlü çevre mücadelesinin oluşturduğunu söyledi.

RES'i yapmak isteyen firmanın 10 milyon metrekarelik alanı kamulaştırdığını, ancak sadece bir milyon metrekarelik alanı rüzgar tribünleri için kullanacağını söyleyen Kazmaz, "Biz de, 'Geri kalan 9 milyon metrekarelik alanı ne yapacaksınız?' diye soruyoruz. İşte bu nedenle, 'RES bahane, rant şahane' diyoruz" dedi.

Kaçkar dağlarında 15 yıldır durdurulması için sürdürdükleri Hidroelektrik Santrali (HES) çalışmalarının da Danıştay tarafından iptal edildiğini hatırlatan Kazmaz, tarihi ve kültürel varlıkların üzerine kurulmak istenen santrallere izin vermeyeceklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasami-savunanlar-kazandi_139760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!