Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Bodrum Kaymakamı: En Büyük Sıkıntı Kontrolsüz Büyüme"

Bodrum’un şu an ki en büyük sıkıntılarından birisinin kontrolsüz büyüme olduğunu ifade eden Kaymakam Mehmet Gödekmerdan , "Kimileri bunu “gelişme” olarak isimlendirse de gerçekte bir şehrin gelişmesi, altyapı, yaşabilir çevre ve sürdürülebilirlik ile mümkündür" dedi.

"Bodrum Kaymakamı: En Büyük Sıkıntı Kontrolsüz Büyüme"

Türkiye'nin en önemli turizm beldeleri arasından ilk sırada yer alan Bodrum'un, kalabalıklaşan şehir nüfusu ve gelişen yatırımlar nedeniyle şehir statüsü kazanması bekleniyor. Turizm getirisi ve konut projeleri göz önünde tutulduğunda Bodrum'un bazı şehirlerden daha büyük ekonomi yarattığı gözlemlenirken, kış sezonunda da yaşanan hareketlilik dikkat çekiyor. Bu gelişmelerle ilgili Yapı.com.tr'ye özel açıklamalar yapan Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, öncelikle ilçenin şehir statüsü kazanmasıyla ilgili Bodrum Kaymakamlığı tarafından herhangi bir talebin olmadığını dile getirerek, yerel yönetimlerin de bu yönde bir çalışmasının bulunmadığını söyledi.

Bodrum’un şu an ki en büyük sıkıntılarından birisinin kontrolsüz büyüme olduğunu ifade eden Mehmet Gödekmerdan, "Kimileri bunu “gelişme” olarak isimlendirse de gerçekte bir şehrin gelişmesi, o şehirde yaşayan insanlara gerek kamu, gerek özel sektör tarafından sunulan yaşam kalitesi, sorunsuz altyapı, yaşabilir çevre ve sürdürülebilir iş yaşamı vb. birçok unsurun var olması ile mümkündür" dedi.

Altyapısız, çevresindeki değerleri yok ederek, komşu ve kent hukuku tanımadan boş bulunan her alanda inşaatların yükseltilmesinin şehrin gelişimi ile hiçbir alakası olmadığını dile getiren Mehmet Gödekmerdan, şunları söyledi: "Bu faaliyetler yukardaki gelişmişlik kriterlerinin sağlanması durumunda kendiliğinden gelecek değerlerdir. Hatta daha ileri gitmek gerekirse bir kenti kontrolsüz, altyapısız yapılarla doldurmak o kente yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisidir. Üzülerek belirtmek gerekir ki Bodrum, turizmden gelir sağlayan diğer yerleşim birimleri kadar olmasa da, maalesef kontrolsüz yapılaşma, kapasitesinin üzerinde işyeri ve nüfus, doğal çevrenin özellikle koyların yapılaşmaya açılması ile bu unsurların sonucunda aşırı trafik yoğunluğu, gürültü, altyapı yetersizliği ve Bodrum ile özdeşleşmiş Mavi Yolculuğun ana unsurları olan koy ve denizin kirletilmesi nedeniyle turizmden geçimini temin eden bir Bodrum olmaktan uzaklaşmaya başlamıştır. Bodrum’un il yapılmasıyla bu olumsuzluk daha da katlanarak Bodrum’un bitmesine neden olacaktır. Oysa Bodrum bir tarih, kültür ve turizm kentidir."


Gödekmerdan, Bodrum’un tarih ve kültürle birlikte turizme dayalı yaşamını iyileştirmek için il yapılmaması ancak özel bir statüye kavuşturulması gerekmektiğini dile getirerek, "İl yapılmadan kamu hizmetlerinde yazlık nüfusları dikkate alınarak il kadrosunun sağlanması ve genel bütçeden de bu oranda pay almasının temini, güvenlik, eğitim ve sağlık dışındaki konularda yerel yönetime yetki verilmesi mümkündür. Bodrum ve benzeri Türkiye’de belirli sayıda yerleşim yeri mevcuttur. Bu yerleşim yerlerinin hemen hepsinde aynı sorunlar yaşanmaktadır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrum-kaymakami-en-buyuk-sikinti-kontrolsuz-buyume_133943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!