Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yeni Bursa Logosu" Tartışmaları Sürüyor

CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, kentte tartışmalara neden olan yeni logoyu TBMM gündemine taşırdı.

yapi.com.tr
"Yeni Bursa Logosu" Tartışmaları Sürüyor

DHA'nın haberine göre, CHP Bursa Milletvekili ve Milli Eğitim eski Bakanı Turhan Tayan, kentte tartışmalara neden olan yeni logoyu TBMM gündemine taşırken, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Bursa Valiliği'nin, genelgesini hatırlatan ve "Bu genelge hükümlerine uymayan kurumların yazıları imzalanmayacak" denilmesini eleştiren Tayan, "Logoyu kullanmayanları cezalandırmak hangi yasada var?" diye sordu.

Bursa Valiliği tarafından geçen ay kamuoyuna açıklanan kentin yeni logo ve sloganıyla ilgili tartışmalar dinmedi. CHP Milletvekili Turhan Tayan, Bursa Valiliği'nin hiçbir sivil toplum örgütünün görüşünü almadan, yarışma düzenlemeden, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayı alınmaksızın, Kent Konseyi'nin görüşüne başvurulmadan bir logo belirleyerek kamuoyuna açıkladığını söyledi. Logonun ilk günden itibaren kamuoyunda kabul görmediğine ve itirazların olduğuna vurgu yapan Tayan, şöyle dedi:

"Valilik; kamu, kurum ve kuruluşlarına, belediyelere, sivil toplum örgütlerine bir genelge göndererek Logo'nun kullanılmasını, kullanmayan kurumların yazılarının imzalanmayacağı ve işleme alınmayacağı belirtilmiştir. Logoyu kullanan kurumların ise ödüllendirileceği bildirilmiştir."

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle önerge de veren Tayan, Bakan Ala'nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

"Şehirlerin logolarını belirleme yetkisi yasalara göre hangi kurumdadır, Logolar hangi prosedüre göre belirlenir, usulüne uygun belirlenmemiş logoların kullanılmasını mecbur kılan bir yasal düzenleme var mıdır, Kamuoyunda kabul görmeyen bir logoyu kullananlara ödül vermek, kullanmayanları cezalandırmak hangi yasada düzenlenmiştir? Bu logo için Başbakan'nın bir talimatı var mıdır? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı 'Lalenin gerçek vatanı İstanbul'dur derken', 'Bursa'nın logosunun laleden oluşması nasıl karşılanır?' 'Hangisi doğrudur, Bursa'da 'Laleli' semti var mıdır?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-bursa-logosu-tartismalari-suruyor_126470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!