Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yaralanan İşçiden Soma İnşaat'a Dava

Lüks Konut Projeleri İş Güvenliğinde...

‘İnşaat Şantiyelerindeki Kazalar...

Yeni Yasa İşçi Haklarını Kısıtlıyor mu?

İşçiler için Çok Kötüyüz!

Rezidans İnşaatı Yine Can Aldı!

İnşaattan Düşen İşçi Yaşamını Yitirdi

Bu Yıl 97 İnşaat İşçisi İş...

Emniyet Kemeri Kopan İnşaat...

Her 10 Madenciden Biri İş...

İskele Faciası: 2 İşçi Hayatını...

Bir İşçi Daha 'Kopan Halat' Kurbanı!

Rezidans İnşaatında Çalışırken...

Tünel Kazısı Sırasında Göçük

İnşaatta Tehlikeli Mesai

Üçüncü Köprüde 3 İşçi Hayatını Kaybetti

"AOÇ İnşaatında Bir İşçi Öldü,...

Dereye Beton Döktü, Faturayı...

En Çok Bu Sektörlerde İşçi Aranıyor

İşçi Ölümlerini Değerlendirdi:...

İnşaattan Düşen İşçi Ağır Yaralandı

İskele Çöktü, 2 İşçi Hayatını Kaybetti

TOKİ İnşaatında Çalışan İşçiler...

İşçi Bulamayan Madencilik...

4 Maden İşçisi Hayatını Kaybetti

Madenciler yine 'İşçi Sağlığı...

Bu Şehir 1.5 Milyon İşçi Bekliyor!

Çinli İşçi İstenmesine Tepki

Uluslararası Af Örgütü'nden...

İnşaattan Düşen 13 Yaşındaki...

Termik Santral İşçisi, Bareti...

Yol İşçisi Silindir Altında Kaldı!

Yedi İşçinin Ölüm Sebebi Kuralsızlık...

Eve Giden Yol Menfezden Geçer!

Diplomalı İnşaat İşçileri Geliyor!

Başkanlık Sarayı İşçileri İş Bıraktı

"Amaç İşçiyi Maraba Yapmak"

İşçi Barınakları İnşasına...

Haziran Ayında En Az 104 İşçi...

"İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği...

Rusya 6 milyon İşçi Arıyor!

İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği'nden...

5 Firma, 5 Bin İşçi ile 5 Yılda Bitecek!

Duble Yol İşçileri AİHM'e Gidiyor!

Duble yolların yapımında da çalışan taşeron işçiler, özlük haklarının, mahkeme kararlarına rağmen verilmediği iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidecek. İşçiler ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü’nden alacaklarının tahsili istemiyle idare aleyhine Ankara iş mahkemeleri nezdinde 6 bin alacak davası açtı.

yapi.com.tr
Duble Yol İşçileri AİHM'e Gidiyor!

Cihan'ın haberine göre, duble yolları yapan taşeron işçilerin özlük haklarının, mahkeme kararlarına rağmen verilmediği iddia edildi. İşe iade ve kadroya alınmaları Yargıtay ve Danıştay kararları ile kesinleşen işçiler, Maliye Bakanlığı tarafından kadro tahsis edilmediği gerekçesiyle işe alınmıyor. İç hukuk yollarını tüketen işçiler, alımın gerçekleşmemesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidecek. İşçiler ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü'nden alacaklarının tahsili istemiyle idare aleyhine Ankara iş mahkemeleri nezdinde 6 bin alacak davası açtı. İşçilerin devletten alacakları, parayla 2 milyar TL.

Kadrolu ve taşeron işçi arasında, yürütülen iş ve diğer tüm çalışma koşulları yönünden hiçbir fark bulunmadığını gözlemleyen Türkiye Yol-İş Sendikası,  yaşanan sıkıntıları çözmek için, işçilerin kadroya geçirilmesini ve yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmelerinden yararlandırılmasını talep etti. Bu talebin reddedilmesi üzerine, sendika tarafından Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine 6 bin 420 dava açıldı. Bu davalardan ilki, Ankara 9. İş Mahkemesi'nce 10 Mayıs 2011 günü sonuçlandırılarak her bir davacının 'işe ilk girdiği tarihten itibaren Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduğunun tespitine' ve 'toplu iş sözleşmesinden yararlandırılması gerektiğine' hükmedildi. Bu kararlar Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde onaylanarak kesinleşti.

İşe iade kararı

Kesinleşen yargı kararları Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ibraz edildi, 25 Ekim 2011 itibariyle her bir davacının kadroya atamalarının gerçekleştirilmesi ve toplu sözleşmeden faydalandırılmaları talep edildi. Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından Maliye Bakanlığı'ndan kadro talebinde bulunuldu.

Maliye Bakanlığı, Yıldırım'ın kadro talebine uzun bir süre cevap vermedi. Talebin zımnen reddedilmesi üzerine  Ankara 9. İdare Mahkemesi'ne açılan davada, 'kadro vermeme işleminin iptaline' karar verildi. Yasal süre dolmasına rağmen kadroya atama işlemleri yine gerçekleştirilmedi.

Bu sürecin ardından, iş sözleşmeleri sona erdirilen işçiler adına Ankara İş Mahkemeleri nezdinde 'işe iade' davaları açıldı. Mahkemeler, işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğü'ndeki işlerine iadelerine karar verdi. Bu kararların da büyük kısmı Yargıtay 9. ve 22. hukuk daireleri tarafından onandı, geriye kalanları da onanmayı bekliyor. Karayolları Genel Müdürlüğü, işe iade kararlarını da Maliye Bakanlığı tarafından kadro tahsis edilmediği gerekçesiyle uygulamıyor.

6 bin alacak davası

Sendika, son çare olarak, işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğü'nden olan alacaklarının tahsili istemiyle anılan idare aleyhine Ankara İş Mahkemeleri nezdinde 6 bin alacak davası açtı. Alacak davalarının açılması,  Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin 'kadro vermeme' işlemini iptal etmesi ve 'taşeron işçisi' olarak adlandırılan işçileri de kapsar şekilde toplu sözleşme başlatılması üzerine süreç yeniden hızlandı. Yargı kararıyla Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduklarına karar verilen işçilerin devletten alacakları bugün için 2 milyar TL. Bu para, İstanbul'da yapılan 3. Boğaz Köprüsü'nün maliyetine denk geliyor. Ve bu para her geçen gün katlanarak artıyor.

Yaşanan gelişmeler üzerine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'ndan yeniden kadro talep etti. Bunun üzerine Maliye Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Türkiye Yol-İş Sendikası yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı. İşçilerin geçmişe dönük alacaklarından vazgeçmeleri ve bunun karşılığında devlete ek mali yük getirmeyen bir ücret üzerinden istihdam edilmeleri konusunda mutabakata varıldı.

Bir an önce hayata geçmeli

Türkiye Yol İş Sendikası Başkanı Ramazan Ağar, Maliye Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileriyle vardıkları mutabakatın  bir an önce hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi. Bunun için mevzuatta herhangi bir değişikliğe gerek bulunmadığını anlatan Ağar, “Zira, işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi oldukları konusunda kesinleşmiş yargı kararı bulunmakta olup, Danıştay içtihadı bu kararların aynı iş yerinde çalışıp benzer durumda olan tüm işçilere uygulanmasını öngörmektedir” dedi. Başkan Ağar,  sendika işçilerinin hukuki durumunu AİHM'e götürebilecekleri söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/duble-yol-iscileri-aihme-gidiyor_119056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!