Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yenilenebilir Enerjiye 7 Trilyon Dolar Yatırım

Dünyadaetaim tritsiuqe dabipus boturee gelecek 25 ysupsendippe mie emat ıl içinde yenilenebilir enerjiye 7 trilyon dolar yatırım yapılması bekleniyor.

yapi.com.tr/AA
Yenilenebilir Enerjiye 7 Trilyon Dolar Yatırım

Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, dünyada yenilenebilir enerjiye 25 yılda 7 trilyon dolar yatırım gerçekleştirilecek ve Çin, 2040'ta yenilenebilir enerjide en büyük pazar olacak.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) "2015 Dünya Enerji Görünümü Raporu"ndan derlenen bilgilere göre, yenilenebilir enerjide dünya genelinde 5 bin 105 teravatsaat olan elektrik üretimi, 2040'a kadar yaklaşık 13 bin 400 teravatsaati bulacak.

Dünyada üretilen elektriğin 2013 sonu itibarıyla yüzde 22'si yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanırken, bu rakam 2040 yılında yüzde 43'e yükselecek. Yenilenebilir enerji kaynakları 2040'ta elektrik üretiminde yüzde 30'luk payla birinci sırada bulunan kömürü geride bırakacak.

3 bin 600 gigavat kapasite artışı

Raporda yer alan yeni politika senaryolarına göre, dünya genelinde 2015-2040 yıllarında yenilenebilir enerji sektörüne yapılacak yatırım, toplam enerji kaynaklı yatırımların yüzde 60'ını oluşturarak 7 trilyon doları bulacak. Aynı dönemde, yenilenebilir enerji sübvansiyonları 60 milyar dolar artışla, 172 milyar dolara ulaşacak.

Bu dönemde, yenilenebilir enerji kaynaklı kapasite artışı 3 bin 600 gigavat olacak. Yenilenebilir enerji ısınmak için kullanılan enerji kaynaklarının 6'da 1'ini ve ulaştırma için tercih edilen yakıtların ise yüzde 8'ini oluşturacak. Çin, dünyadaki her 4 gigavatlık kurulu gücün 1 megavatını gerçekleştirerek,

2040'ta yenilenebilir enerjide en büyük pazar haline gelecek. İkinci büyük pazar Avrupa Birliği olacak, bunu Hindistan ve ABD izleyecek. Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi, 2040'a kadar Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 50, Çin ve Japonya'da yüzde 30, ABD ve Hindistan'da ise yüzde 25'e yükselecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerjiye-7-trilyon-dolar-yatirim_138066.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!