Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuzey Ormanlarına Yürüyüş 2. Gününde

Kuzey Ormanları Savunması'nın iki üyesi, İstanbul’un son ormanları, su havzaları ve tarım alanlarının maruz kaldığı tehlikeye dikkat çekmek için başlattıkları yürüyüşün 2. gününde neler gördü?

yapı.com.tr
Kuzey Ormanlarına Yürüyüş 2. Gününde

Kuzey Ormanları Savunması'nın iki üyesi Ali Yıldırım ve Alper Atmaca, İstanbul’un son ormanları, su havzaları ve tarım alanlarının maruz kaldığı tehlikeye dikkat çekmek için başlattıkları 100 km yürüyüşün 2. gününde.

Yürüyüş Kuzey Ormanlarına yönelik en ciddi tehditlerden birini oluşturan 3. Havalimanı için seçilen Tayakadın-Odayeri mevkiinde dün saat 17.00 civarında başlamıştı. İkili, bugün Göktürk-Garipçe etabını tamamlıyorlar.

Bianet'in haberine göre, ikili, kış soğuğu ve yağmura rağmen başlattıkları yürüyüşün ilk gecesinde kesim güzergâhında bulunan bir şantiyede mola verdiler. Şantiyede işçilerle sohbet edip ıslanan giysilerini kurutan yürüyüşçüler, daha sonra Göktürk yakınlarında kesilmiş devasa bir ağaç gövdesinin yanı başındaki ilk kamplarını kurdular.

100 km. yürüyüşün ikinci günü Göktürk mevkiinden Garipçe’ye doğru giden kesim güzergâhı üzerinde ilerleyen yürüyüşçüler, İstanbul’un kuzeyindeki mega rant projelerinin tehdidi altında imara açılıp tarım alanı olmaktan çıkartılmak istenen Gümüşdere köyü yakınlarındaki bir su bendinden geçtiler.

Yürüyüşlerine Uskumruköy civarındaki kesim güzergahı üzerinden devam eden ikili, yol boyu kesilen ormanlık alanları, kuzey ormanlarının yanı başında yayılan beton kentleşmeyi, “ağaç kesmeyeceğiz” gerekçesiyle yapılan viyadük inşaatlarında kesilen ağaçları kesim yapılan geniş arazilerde kalan tek tük ağaçları ve katliama karşın yeniden yeşeren alanları şantiyelerde çalışan işçilerle selamlaşarak fotoğraflamayı sürdürdüler. Ayrıca akşam yemeği için mantar bulmayı da ihmal etmediler.

3. Köprü ayaklarının dikildiği Garipçe köyüne ulaşacak olan ikli, buradan Anadolu yakasındaki ayakların dikildiği Poyrazköy’e bir balıkçı teknesiyle geçerek geceyi Poyrazköy civarında kuracakları kampta geçirip yine kesim güzergâhı üzerinden Çekmeköy’e doğru ilerleyecekler.

Kuzey Ormanları Savunması, ormanına, suyuna, yaşam alanlarına ve kentine sahip çıkan tüm İstanbulluları 6 Ekim Pazar günü saat 14.00’de Çekmeköy Doğa Parkı Batı Çıkışında ikiliyi karşılamaya çağırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-ormanlarina-yuruyus-2-gununde_112995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!