Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

28 Köyün Suyu için Karar Günü

Şavşat Hanlı deresindeki HES projesi için karar günü. Verilen ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin duruşma 8 Temmuz Çarşamba günü Rize’de görülecek.

yapi.com.tr
28 Köyün Suyu için Karar Günü

Artvin’in Şavşat ilçesindeki Hanlı deresi üzerine yapılması planlanan HES için verilen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporuna bölge halkının itirazı, 8 Temmuz Çarşamba günü Rize İdare Mahkemesi’nde görüşülecek.

BirGün’de yer alan habere göre; 28 köyün içme ve sulama sularının satın alınarak yapılandırılması planlanan HES’e karşı görülecek davaya köylüler adına Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Avukat Halis Yıldırım katılacak.

Bilgilendirme sadece tek köyde yapıldı
Avukat Halis Yıldırım, HES için ÇED bilgilendirme toplantısının sadece Hanlı köyünde yapıldığını, diğer köylülerin durumu fark edince davacı olduklarını aktardı. Yıldırım şöyle konuştu: “28 köy ve tüm canlılar açık arklarla gelen sudan yararlandığı için herkesin haberdar edilmesi gerekirdi. Oysa sadece Hanlı köyünde halkın bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bu süreçte ‘birilerine’ açık ama başka herkese kapalı bir şekilde işletilerek verilen ÇED olumlu raporuna karşı tüm köylerden gelen başvurularla iptal davası açtık.”

Yıldırım, Şavşat’ın Cittaslow (sessiz şehir) unvanı aldığını anımsatarak “HES, maden ocağı ve benzer müdahalelerle tahribata maruz bırakılıyor. İlçe bu unvanını kaybedebilir. Şavşat Belediyesi’ne bildirdik. Şavşat Belediyesi bunu gerekçe yaparak bir maden ocağına itiraz etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ocak açılmadan çalışmayı sonlandırdı. Pandemi sonrası benim köyüm dahil birçok köy, kooperatifler kurarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerine odaklandı. Halkımızın beklentisi bu baştan sona hatalı ÇED olumlu kararının iptalidir.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/28-koyun-suyu-icin-karar-gunu_180817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!