Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Tarihi Eserler Devletin İlgisini Çekmedi

Antalya'da bir doğa yürüyüş grubu, tarihi St. Nikolaos yolu yürüyüşünde çeşitli tarihi eserlerle karşılaştı. Yürüyüşçüler, tarihi eserlerin Antalya Müze Müdürlüğü deposunda korunmasını istedi, ancak şu ana kadar ilgilenen olmadı.

yapi.com.tr
Bu Tarihi Eserler Devletin İlgisini Çekmedi

DHA'nın haberine göre, Antalya'da Asi Yaban Keçileri Dağcılık ve Doğa Grubu, 8 Aralık 2014 tarihinde düzenlediği doğa yürüyüşünde birçok tarihi esere rastladı. Grup lideri Metin Atasayar, tarihi eserlere yönelik Antalya Müze Müdürlüğü'ne bilgi verildiğini, ancak hiçbir işlem yapılmadığını dile getirdi. Demre bölgesinde Muskar- Alakilise- Günağı- Yılanbaşı- Beymelek mevkilerini kapsayan St. Nikolaos yolları keşif yürüyüşü yaptıklarını anlatan Metin Atasayar, özellikle Günağı bölgesinde sehpa büyüklüğünden cep telefonu boyutlarına kadar irili, ufaklı antik dönemlerden kalma işlemeli taş eserlerle karşılaştıklarını söyledi.

Bu kıymetli eserlerin yerlere saçılmış durumda olduğunu ve bir bölümünü de fotoğrafladıklarını dile getiren Metin Atasayar, eserlerin bulundukları noktayı koordinatlarıyla tespit ettiklerini kaydetti.

Etkinlik dönüşü yürüyüş grubundan Sümer Erol Sarı'nın, Antalya Müze Müdürlüğü yetkilileriyle görüşerek bu değerlerin müzeye ait bir depoda saklanması gereğini talep ettiğini belirten Atasayar, “Defineci diye adlandırılan talancı kişiler tarafından bu eserlerin yerlerinden çalınarak yurtdışına satıldığı hepimizin malumudur. Müdürlüğün, eleman yetersizliğinden olsa gerek bu konuda bir çalışması olmadığını üzülerek görmekteyiz" diye tepki gösterdi.

Bazıları yerinde yok

Nitekim aynı bölgeye birkaç gün önce başka bir doğa grubunun yürüyüşü için keşif gezisi yapıldığını kaydeden Atasayar, daha önceki tespit ettikleri eserlerden bazılarının olmadığının görüldüğünü dile getirdi. Müze yetkililerine seslenen Atasayar, “Biz doğaseverler olarak, eserlerin sizlerin kontrolünde korumaya alınmasına yardımcı olacağımızı bilmenizi ve gereğinin acilen yapılmasını rica ediyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-tarihi-eserler-devletin-ilgisini-cekmedi_130783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!