Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Eser Alanında Kepçeli Kazı

Zir vadisinin tahrip edildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Zir Vadisi’nde kepçeler dolaşıyor koruma kurulu ne iş yapıyor” dedi.

yapi.com.tr
Tarihi Eser Alanında Kepçeli Kazı

Mimarlar Zir vadisinde tahribat olduğunu belirterek tahribatın durdurulmasını istedi. Fotoğrafçı ve aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şube Kent İzleme Merkezi Üyesi olan Mehmet Özer’in fotoğrafları 5 Nisan tarihinde çekerek Oda’ya teslim ettiği belirten Candan, şöyle devam etti: “Zir vadisinin talan edilmesi ve tahrip edilmesi ile karşı karşıyayız. Zir Vadisi Sincan- Yenikent yerleşkesine 5 km uzaklıkta 2. Derece arkeolojik sit alanıdır. Yeni kent yakınında ermeni mezarlığının da bulunduğu, 'ıstanoz' yerleşkesi olarak geçen önemli  tarihi eserlerin bulunduğu bir alandır. Arkeolojik sit alanına kepçelerle girilmiş, kazı yapılmış. Koruma Kurulu ne iş yapıyor, Arkeolojik sit alanında kepçe ile kazı yapılamaz.  Bir ülkenin en önemli arkeolojik değerlerinin hiçe sayıldığı bir süreçle karşı karşıyayız. Ermeni Mezarlığından kalan kemikler ortalarda dolaşıyor. Buradaki Mezar taşlarının bir kısmı Sincan Belediyesi’nin bahçesinde sergilendi ama şu anda bunların nerede olduğu bilinmiyor. Sincan belediyesinin bahçesinde yer alan ama şu anda nerde olduğu bilinmeyen eserlerin de nerede olduğunun kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.  2. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yeni setlemelerle tarım alanları açılmış, halk piknik yapıyor. Kültür Bakanlığı’nı acilen göreve davet ediyoruz.”

Candan ayrıca Zir Vadisi çevresinde parsellerin 49 yıllığına kiralandığı duyumlarını aldıklarını söyleyerek, “Zir Vadisi’nin hemen yakınında büyük bir alanın parselinin 49 yıllığına kimde olduğunu merak ediyoruz. At çiftliği, balık çiftliği yaklaşımlarıyla  kime parsellendi. Gökçek’in parsel parsel mevzuu ile ilişkisi var mı kamuoyuna açıklansın” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-eser-alaninda-kepceli-kazi_130116.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!