Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

6 Milyon Binanın Atığı Ne Olacak?

Türk hükümeti depreme karşı dayanıksız olduğu düşünülen bütün binaların yıkılması ile ilgili bir yasa çıkarmıştır. Bu haberleri duyduğumda, Material ConneXion®’daki uzun deneyimimden dolayı, muhtemelen herkesinkinden farklı bir tepki gösterdim.

yapi.com.tr / Paolo Cancellatto, Material ConneXion İstanbul Direktörü
6 Milyon Binanın Atığı Ne Olacak?

Herkes “Bu, Türkiye’nin yüzünü değiştirecek” derken, ben “yaklaşık 6 milyon binanın atıkları ile ne yapacaklar?” diye kendime soruyordum ve 15 kattan daha yüksek olan binaların TNT ile yıkılacağını duyduğumda daha çok endişelendim.

Bazı Avrupa ülkeleri, son on yılda her “ürünün”, bir binanın bile, geri dönüştürülebilir ve başka bir malzeme kaynağı olabilir olduğunu öğrendi. Ama bir bisikletin ya da bir sandalyenin daha küçük parçalarına kadar sökülmesi oldukça basit bir işlem olsa da binalar konusunda durum biraz daha zor ve karmaşıktır. Ama daha kârlıdır. Anlaşılması gereken ilk şey geri dönüşümün sadece kendi yaşam döngüsü sonuna gelmiş bir ürünü (ya da parçaları) alma ve yeni bir hammaddeye dönüştürme eylemi olmadığı birçok konuyu içeren, çok akıllıca ve ayrıntılı bir şekilde tasarlanarak yapılandırılmış bir prosestir.İkinci şey ise bu süreçte var olan herkesi, yıkım şirketlerini, malzeme üreticilerini, müteahhitleri, mimarları, belediyeleri ve geri dönüşüm uzmanlarını aynı masa etrafında toplamak ve herkes için uygun olan ortak bir yol bulmaktır. Bunu yapmak için, herkesin kendi rolünü oynaması ve bu yönde bir amacı olması gerekir.

Yani, kamu kurumları geri dönüşüm yapan şirketleri daha fazla desteklemeli, şirketler kendi mimarlarının daha sürdürülebilir binalar tasarlamaları için zorlamalı, mimarlar malzeme üreticilerine yeni ve geri dönüştürülmüş ürünleri sormalı, malzeme üreticileri bilgi almak için uzmanlara danışmalıdır. Peki, yıkım şirketleri ne yapmalı? Bunlar en önemli rolü oynamaktadır. Tabii ki TNT kullanılarak bina yıkmak daha ucuz ve daha hızlı gibi görünür ama değildir. Çünkü bu yolla, aslında doğru şekilde kullanıldığında ekonomik bir değere sahip olabilecek tonlarca malzemeyi kaybedebilirsniz. 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/6-milyon-binanin-atigi-ne-olacak_102418.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!