Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“91 Yıllık Başkent Kayboluyor”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara’nın Başkent oluşunun yıldönümünde “sağlıklı ve mutlu bir kent için mücadeleye devam edecekleri" mesajını verdi. Mimarlar ayrıca 13- 28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Mimarlık Haftası etkinliklerine start verildiğini duyurdu.

yapi.com.tr
“91 Yıllık Başkent Kayboluyor”

Konur Sokak’ta sergi açılışıyla birlikte yapılan basın toplantısına, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan, Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri Ali Hakkan ve Ethem Torunoğlu katıldı. Yapılan basın açıklamasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu. Açıklamada, “Ankara Başkent oluşunun 91.yılına  bütüncül planlamadan yoksun, sığ vizyona sahip, rant odaklı kentsel uygulamaları öne çıkartan, toplum yararını düşünmeyen yönetimler nedeniyle, mutsuz ve sağlıksız bir kent olarak giriyor. Ankara, AKP hükümeti altında heyecanını, hikayesini, umudunu kaybediyor. Finans merkezleri, bankalar Ankara'dan taşınıyor, Ankara, ekonomisini ve turizmini kaybediyor. Ankara'da araç sayısı giderek artıyor, toplu taşım geliştirilmiyor, özel araç yaygınlaştırılıyor. Yollarda yürünemiyor. Yaya değil, araç öncelikli bir politika ile araçlar yayaları teslim alıyor. ODTÜ arazisi, Mogan, Eymir, tehdit altında. İmrahor Vadisi, ranta teslim ediliyor. İşsizlikle, Ankara gençlerini kaybediyor. Ankara, Osmanlı Selçuklu mimarisi adı altında karaktersiz yapılı çevresi kentsel estetiğini kaybediyor, kalitesizleşiyor ” ifadeleri kullanıldı.

“Mutlu Kentler Sağlıklı Kentler”

Mimarlık Haftası'nın temasının "Mutlu kentler sağlıklı kentler” olarak belirlendiğini söyleyen Candan, “Ankara mutluluğun başkenti olabilir mi? 13-28 Ekim  tarihleri arasında Mimarlık Haftası şenlikleri süresince, atölyeler, tartışmalar, söyleşilerle bu soruya cevap arayacağız” dedi.

“Kent bizi eziyor”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi Ali Hakkan, kentlileri Mimarlık Haftası'nda yapılacak şenliklere davet etti. Hakkan, şunları söyledi: “Ankara insan ölçeğinde bir kent olmaktan uzaklaşıyor. Kentte hepimiz sıkışmış mekanlarda yaşıyoruz. Ulaşım, ulaşılabilir değil. Cumhuriyet’in modern kent örgütlenmesini bu hale getiren bir belediye başkanı ile karşı karşıyayız. Ankara çeperlerinde insan odaklı olmayan vahşi bir yapılaşma ile karşı karşıyayız. Kent bizi eziyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/91-yillik-baskent-kayboluyor_125432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!