Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başkent Dayanışması’ndan "Beş Kapı" Protestosu!

Başkent Dayanışması bileşenleri, Güvenpark’ta buluşarak, Ankara’da yapılmaya başlanan beş kapı için “saltanatın kapı kulu olmayacağız” çağrısıyla, kapıları protesto etti.

yapi.com.tr
Başkent Dayanışması’ndan "Beş Kapı" Protestosu!

Katılımcılar, Ankara'da yapımına başlanan "beş kapı"yı protesto etmek için "altıncı kapı"yı da Güvenpark'a yaptı. Altıncı kapının üzerine “acil çıkış” yazısı asan grup üyeleri, altıncı kapının Gökçek’in çıkış kapısı olduğunu söyledi. 

Başkent Dayanışması adına yapılan basın açıklamasını Tiyatro Pembe Kurbağa’dan Ali Yavşanlı okudu. Yavşanlı: “Büyükşehir Belediyesi Ankara’da her biri 5 milyon TL’ye mal olan 5 Kent kapısı yapıyor. Bu kapılar Ankara’nın Cumhuriyet Kimliğini ortadan kaldırmaya yönelik zafer takı edasıyla yapılmış rant kapılarıdır. Ne olduğu belirsiz bu rant kapıları, nerden koptuğu hangi zamandan geldiği belli olmayan değersiz, kent estetiğini bozan kapılardır. Ankara, Cumhuriyetin 90 yıllık başkentidir. Her gün emsal artışları ile plansız büyüyen başkentte, hangi kapı neyin kapısıdır? Yerel seçim süreçleri yaklaşırken, arka arkaya verilen ihalelerle belediye bütçesi çarçur edilmektedir. Ankara’ya bir metre metro inşa edemeyen , bir belediye başkanının  25 milyon TL’ye mal ettiği kapılar rant kapılarıdır. Modern kentin kapısı çağdaşlıktır, kültürdür, katılımdır, eşitliktir, demokrasidir. Bugün yapılan kapılarla Saltanat kapılarıdır. Girdiğiniz şehir Cumhuriyetin başkenti midir? Saltanatın şehri midir? Değiştirilmek istenen Ankara’nın cumhuriyet kimliğidir. Bu kapıları yapanlara söyleyecek tek sözümüz var. Her giriş kapısı gibi bir de çıkış kapısı vardır. Başkentin 5 kapısının, kapı kulu olmayacağız. Başkent Dayanışması olarak, altınları sevenlere altıncı kapıyı da biz hazırladık. Geldikleri gibi gidecekler ve biz onlar giderken acil çıkış kapılarında onları bekliyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Kapılar bir çöp”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, “ Kapılar, bulundukları kentle özdeşleşen, kale kapıları gibi anlamlar ifade eden, açılımları olan nesnelerdir. Urfa kapı, Mardin Kapı, Topkapı, gibi bulundukları kente değer katan kapılar vardır. Kapı, mimaride çok önemlidir. Peki Ankara’ya yapılan kapıları gördünüz mü? Dilsiz kapılar, bir anlamı olmayan, mimari dili olmayan kapılardır. Ankara’yı kimliksizleştiren kapılardır. Başkent kimliğine hiçbir anlam katmıyor. Kentin ortasına kapı koyuyorsunuz. Kapılar kente tutmuyor. Mimari dil açısından ise çöp/ kitch dediğimiz kapılar bunlar” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskent-dayanismasindan-bes-kapi-protestosu_116919.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!