Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ağaç Katliamına Karşı Nöbet Tutuyorlar

Gezi Parkı direnişi Mudanya’ya örnek oldu. Yeni Mahalle’de belediyeye ait arsadaki çam ve zeytin ağaçlarını vatandaş kestirmedi. Başkan Aktürk, “ Söküp, başka yere dikeceğiz” diye konuştu.

yapi.com.tr
Ağaç Katliamına Karşı Nöbet Tutuyorlar

Bursa Hakimiyet'in haberine göre, Mudanya’ya bağlı Yeni Mahalle Manolya Sokak’ta vatandaşlar tarafından yeşil alan olarak kullanılan belediye arazisine sosyal tesis projesi hazırlandı. Çam ağaçları ve zeytinlikleri, dozer ve kamyonla yıkmaya başlayan firma, vatandaşların tepkisi ile karşılaştı.

Haberimiz yoktu

Dozerin karşısına geçen vatandaşlar çalışmaları durdurdu. Nöbet tutan vatandaşlar, ‘tesis değil yeşil alan’ istediklerini söyledi. Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, müteahhit firmanın kendilerinden habersiz işe başladığını ifade ederken, “Proje yapılacak” dedi.

Yeni Mahalle Manolya Sokak’ta, vatandaşlar tarafından yeşil alan olarak kullanılan araziye ilçe belediyesi tarafından sosyal tesis projesi hazırlandı. Belediye tarafından 10 yıl önce dikilen çam ağaçları ve zeytinliklerin bulunduğu arazide, dozer ve kamyonla kazıya başlayan firma, vatandaşların tepkisi ile karşılaştı. Sökülerek alınması gereken ağaçları yıkan dozerin karşısına geçen vatandaşlar çalışmaları durdurdu. Sandalyelerini alan vatandaşlar nöbet tutmaya başladı.

Tesis değil yeşil

Belediye Başkanı Hasan Aktürk ile görüşmek için randevu aldıklarını belirten Ahmet Köse, dozerlerin sabah erken saatlerde geldiğini ve ağaçları devirmeye başladığını söyledi. 20 kişi dozerlerin önüne durarak ağaçların yıkılmasını önlediklerini anlatan Köse, "Burada 75 tane çam ağacı ve zeytin ağacı var. Yeni Mahalle betonlaştı, yeşil alanımız kalmadı" dedi. Hakan Orhun ise sosyal tesis değil yeşil alan istediklerini belirterek, "Ağaçlar yıkılarak inşaat başlatıldı. Buna izin vermeyeceğiz. İsteğimiz gerçekleşene kadar iftarımızı da, sahurumuzu da burada yapacağız" diye konuştu.

Başkandan söz

Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, alanın belediyeye ait olduğunu kaydederek, projenin 4 yıl önceki seçim beyannamesinde yer aldığına dikkat çekti. Mudanya'da yaşayan tüm halka yıllardır projenin tanıtıldığını kaydeden Aktürk, "Tüm ağaçlar, ağaç sökme makinesi ile alıp başka yere nakledilecek. Vatandaşlara söz veriyorum ağaçlar zarar görmeden yeniden dikilecek" ifadelerini kullandı.

Gerekirse sandık koyarız

Tesiste otopark, halk eğitim merkezi, aile hekimliği, nikah salonu, sinema salonu, zabıta birimleri, kafe ve küçük bir mescit bulunacağını aktaran Aktürk, bin 800 metrekarelik alana yapılacak 3 katlı binanın 4 ay içinde bitirileceğini ifade etti. Gerekirse tüm mahallede plebisit yapabileceklerini dile getiren Başkan Aktürk, vatandaşlar projenin yapımını engellemeye devam ederse, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agac-katliamina-karsi-nobet-tutuyorlar_110800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!