Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ağaoğlu’na ‘Sakin Şehir’de RES Kıyağı

İşadamı Ali Ağaoğlu'nun Seferihisar'ın Turgut Köyü'nde 1. Derecede Doğal SİT Alanı'nda kuracağı rüzgar santrali için imar planı değiştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı değişiklik ile bölgede 14 megawatt gücünde 7 adet rüzgar türbininden oluşan santralin önünün açıldığı belirtildi.

yapi.com.tr
Ağaoğlu’na ‘Sakin Şehir’de RES Kıyağı

Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre, ünlü işadamı Ali Ağaoğlu'nun Seferihisar Turgut Köyü'nde kuracağı rüzgar enerjisi santrali için imar planı değişti. Yapılan değişiklik ile 1. Derecede Doğal SİT Alanı olan bölgede rüzgar santrali kurulmasının önü açıldı. Ağaoğlu'nun şirketi Üçgen Seferihisar Rüzgar Enerji A.Ş., bölgede 14 megawatt gücünde 7 adet rüzgar türbininden oluşan santral kurabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Seferihisar İlçesi, Sığacık-Korkmazdağı-Kılıçpınar-Çiftlik Dağı mevkii Rüzgar Enerji Santrali 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planlarına ilişkin itirazlar ilgili mevzuat kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda düzeltilen şekliyle imar planlarını onayladı. Onaylanan planlar 14 Ağustos 2014 tarihine kadar 30 gün boyunca Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü'nde ilan edilecek.

Acele kamulaştırma yapılmıştı

Ali Ağaoğlu'na ait Üçgen Seferihisar Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin rüzgar santrali için geçtiğimiz yıl acele kamulaştırma yapılmıştı. Bakanlar Kurulu'nun acele kamulaştırma kararı ile Seferihisar Rüzgar Enerji Santrali üretim tesisi ile Urla Trafo Merkezi arasında enerji nakil hattı yapımı amacıyla, bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararlaştırılmıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından kamulaştırılacak taşınmazlar, Hazine adına tescil edilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agaogluna-sakin-sehirde-res-kiyagi_122548.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!