Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Doğal Sit Alanlarını Delik Deşik Etme Girişimi"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Doğal Sit Alanlarında Planlanan Hidroelektrik Santralleri (HES) Projelerinin Gerçekleştirilmesine Yönelik İlke Kararı'nı değerlendiren avukat Yakup Okumuşoğlu: Doğal sit alanlarında hes yapmanın önü kapatılmış algısı yaratılmıştır; gerçek bunun tam tersidir

yapi.com.tr
"Doğal Sit Alanlarını Delik Deşik Etme Girişimi"

Facebook hesabı üzerinden yazılı bir açıklama yapan avukat Yakup Okumuşoğlu, "İlke kararı ile sözde doğal sit alanları korunmaya çalışılıyor ve sanki bu alanlarda hes yapılmasının önüne geçilmek isteniyor gibi bir algı oluşuyor ise de; tam tersine, zaten ender oldukları için sit alanı ilan edilmiş alanlarda bu sefer 'üstün ekolojik özellikler' arayarak, bulunmadığında koruma dışına almanın sistematiği kurulmuş oluyor" yorumunda bulundu.

Okumuşoğlu'nun ilke kararıyla ilgili görüşleri şöyle:

12 Ağustos 2014 gün ve 29086 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ilke kararı ile 'doğal sit alanlarında hes yapmanın önünü kapatılmış' algısı yaratılmıştır. Gerçek bunun tam tersidir. Doğal Sit alanlarında hes yapabilmenin önü daha önceleri 2000’li yıllarda da denenmişti. O dönemde de bir ilke kararı alınmış ve ilke kararında “ İlgili bakanlığın kararı, ve gerekli haritalara işlenmek sureti ile 1.2.3. derece doğal sit alanlarında enerji santrali yapılabilir” denmişti. Bu ilke kararına dava açılmış ve Danıştay 6.Dairesi tarafından iptal edilmişti. Bu tarihten sonra da normal prosedürler uygulanarak pek çok doğa alanı doğal sit alanı olarak da ilan edilmiş, ve doğal sit alanı korumasından yararlanmıştı.

Doğal sit alanlarını turizm nedeni ile yapılaşmaya, enerji üretme gerekçesi ile de heslere açma girişimi 10 yıldır Tabiatı Koruma Kanunu’nun durmadan değişen çeşitli tasarıları ile gündemde tutulmuş, söz konusu yasa tepkiler nedeni ile bu güne kadar tasarı halinde kalmış ise de, 2010 yılında 5346 sayılı Yenilenebilir enerji Kanunu’nun 8. maddesine 4. Fıkra olarak eklenen “Milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı ile tabiatı koruma alanlarında, muhafaza ormanlarında, yaban hayatı geliştirme sahalarında, özel çevre koruma bölgelerinde ilgili Bakanlığın, doğal sit alanlarında ise ilgili koruma bölge kurulunun olumlu görüşü alınmak kaydıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulmasına izin verilir” hükmü ile ilk olarak doğal sit alanlarına ve milli park alanlarına “aynı kanunun tanımı ile yenilenebilir enerji sayılan!” heslerin inşa edilebilmesinin önü açılmıştı.

Tam da bu dönemlerde herkesin bildiği gibi İkizdere Vadisi Kültür Bakanlığı’na bağlı Koruma Kurulu aracılığı ile doğal sit alanı ilan edilmiş, doğal sit alanı ilanı edilmesi nedeni ile o tarihte planlı 22 adet hes projesinin bu vadiye inşa edilemeyeceği gündeme gelince gerek başbakan, gerek Çevre ve Orman bakanı ve Enerji Bakanı tarafından gösterilen tepkilerle ilan edilen doğal sit kararı o tarihten bu yana tescil edilememiş ve nihayet 2011 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurularak doğal sit alanı ilan etme kararı Kültür Bakanlığından alınıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı kurulan Tabiatı Koruma Genel Müdürlüğü’ne devredilmişti.

Bu tarihten sonra ilk olarak Trabzonspor’un inşa etmek istediği Uzungöl Hes için Trabzon Çevre İl Müdürlüğü doğal sit alanında kurulmak istenen hes projesinin sit alanına zarar vermeyeceği gerekçesi ile doğal sit alanında hes için ilk kararı vermiş, neticede bu karar da yargıya taşınmıştı.

12/08/2014 tarihli ilke kararı ile de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzun süredir üzerinde düşündüğü doğal sit alanlarını enerji projelerine açma girişimini başlatmış oldu. Ortaya koyduğu ilke kararı ile doğal sit alanlarında hes projelerine izin vermenin sistematiğini ortaya koymuş oluyor.

Bu sistematik “Jeolojik devirlerle, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait olup, ender bulunmaları veya özellikleri ve güzellikleri bakımından korunması gerekli yer üstünde, yer altında veya su altında bulunan” alan özelliğine sahip olduğundan; yani zaten ender özelliklere sahip olduğundan doğal sit alanı ilan edilen alanlarda ekstra özellikler arayarak, bu ekstra özelliklerin sipariş üzerine hazırlanacak bir rapor ile sorgulanıp, bu raporun sözüne göre bu ekstra özellikler yoksa daha önce ender özelliklere sahip olduğundan doğal sit alanı edilmiş alanlarda heslere izin vermenin yolunu açmış oluyor.

İlke kararının dili koruma algısı yaratıyorsa da hes yapılmaması için aranan ekstra özelliklerin çok sınırlı sayıdaki alanı koruyabileceğini, bu alanların da ancak jeolojik veya morfolojik ender özellikleri nedeni ile korunabileceğini, bunun dışında, ilke kararı ile gelen ekstra ekosistem ve türler açısından özellik arayışına gidilirse örneğin Karadeniz de hiçbir doğal sit alanı korunamayacaktır. Zira Doğu Karadeniz’in bir vadisinde bulunan ekosistem ve tür çeşitliliği bu bölgenin tüm vadilerinde gözlenebilecektir. Dolayısı ile ekosistem ve türler, yayılım, tehdit altında olma gibi kriterlerle örneğin bu bölgedeki doğal sit alanlarında koruma sağlama mümkün olamayacaktır. Zira tür ve ekosistem özellikleri tüm Doğu Karadeniz’e yaygındır. Yani bir tür ya da ekosistem sadece belli bir doğal sit alanında vardır denemez. Denemeyeceği için de doğal sit alanı korumadan yararlanamayacak ve heslere açılmış olacaktır. Yani anlaşılacağı üzere ilke kararı ile sözde doğal sit alanları korunmaya çalışılıyor ve sanki bu alanlarda hes yapılmasının önüne geçilmek isteniyor gibi bir algı oluşuyor ise de tam tersine zaten ender oldukları için sit alanı ilan edilmiş alanlarda bu sefer “üstün ekolojik özellikler” arayarak, bulunmadığında koruma dışına almanın sistematiği kurulmuş oluyor.

İlke kararını okumak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogal-sit-alanlarini-delik-desik-etme-girisimi_123486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!