Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Anadolu Maden Şirketlerine Teslim

TEMA’nın hazırladığı rapor Erzincan ve Tunceli’nin mera alanlarının yüzde 66’sının madenlere ruhsatlı olduğunu ortaya koydu.

yapi.com.tr
Anadolu Maden Şirketlerine Teslim

TEMA Vakfı’nın hazırladığı raporlar, ülkenin dört bir tarafının madenci şirketlere verildiğini bir kez daha gözleri önüne serdi. Dördüncü dosyasını kamuoyuyla paylaşan TEMA, Erzincan ve Tunceli’nin yüzde 52’sinin, mera alanlarının ise yüzde 66’sının madenlere ruhsat olduğunu ortaya koydu.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; geçtiğimiz aylarda Kazdağları, Muğla ve ardından Artvin’e ilişkin raporları paylaşan TEMA Vakfı, Erzincan ile Tunceli’ne ilişkin çalışmalarını da açıkladı.

TEMA Vakfı’nın paylaştığı önceki raporlarda Artvin’in yüzde 71’inin, Muğla’nın yüzde 59’unun, Kazdağları’nın ise yüzde 79’unun madenlere ruhsatlı olduğu belirtilmişti.

TEMA’nın yeni raporunu değerlendiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “AKP döneminde Türkiye delik deşik ediliyor.” dedi. Ülkede mera, orman, tarım, sit ve tarihi alanlarda maden aramalarının yapıldığına dikkat çeken Öztunç, “Ülkenin kaynaklarını beş müteahhite peşkeş çekenler, hazineyi doldurmak için gözlerini Anadolu’ya diktiler.” diye konuştu.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise yaptığı açıklamada hazırladıkları raporlara değindi. “TEMA Vakfı olarak toprağımızın, doğa ve tarım alanlarımızın, su varlıklarımızın ve kültürel değerlerimizin korunmasını talep etmekteyiz” diyen Ataç şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin bozkır, mera ekosistemlerinin içinde yer aldığı, ülkemizin hayvancılığının, bal üretiminin merkezi olan bölgede meraların 66’sı madencilik ruhsatlarının tehdidi altındadır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-maden-sirketlerine-teslim_184234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!