Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Artvin'de Maden Aramak için ÇED'e Gerek Yok

Artvin Valiliği, Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Çevreli köyü ile Tekkale köyü mevkiinde dört ayrı altın, bakır, çinko ve gümüş maden arama projesi için "Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir" kararı verdi.

yapi.com.tr
Artvin'de Maden Aramak için ÇED'e Gerek Yok

Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, Akdeniz Resources Madencilik firması, Yusufeli ilçesinin Çevreli ve Tekkale köyünde dört ayrı ruhsat alanında bakır, çinko, gümüş ve altın madeni aramak için başvuruda bulundu. Sondaj yöntemiyle yapılacak olan maden arama projeleri için şubat ayında Çevresel Etki Değerlendirmesi  (ÇED) süreci başlatıldı. Akdeniz Resources Madencilik firması tarafından hazırlanan proje tanıtım dosyası Artvin Valiliği’ne sunuldu. Proje tanıtım dosyalarını inceleyen valilik dört ayrı noktasında yapılması planlanan maden arama projeleri için ‘ÇED gerekli değildir’ kararını verdi.

Valilik tarafından yapılan duyuruda Tekkale köyü mevkiinde yapılacak olan madencilik faaliyetiyle ilgili şu ifadeler kullanıldı: “İlimiz, Yusufeli ilçesi, Tekkale Köyü mevkiinde Akdeniz Resources Madencilik A.Ş. tarafından işletilmesi planlanan ‘16016(EN.2074429) Ruhsat Nolu 4. Grup Maden Arama’ projesi ile ilgili olarak Valiliğimize(İl müdürlüğü) sunulan Proje Tanıtım Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir olup 25.11.2014 tarih ve 29186 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereğince söz konusu proje için Valiliğimizce(il müdürlüğü) ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir.”

‘Maden aramaları Doğu Karadeniz'i çöplüğe dönüştürür’

Maden arama projeleri için ‘ÇED gerekli değildir’ kararının verilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın konuyla ilgili, “birkaç gün önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak  Doğu Karadeniz’de 303 şirkete bin 12 ayrı noktada maden arama ruhsatı verileceğini açıkladı. Artvin için farklı firmalara 325 tane Maden arama ruhsatı zaten daha önce verilmişti. Yeni maden arama ruhsatlarının verilmesi ve maden aramalarına başlanması Doğu Karadeniz yok eder. Çünkü maden arama faaliyetleri yaşam alanlarımızı giriyor. Maden arama projelerinin tümünün gerçekleşmesi durumunda Doğu Karadeniz maden çöplüğüne dönüşecek. Öte yandan valiliklerin maden arama projeleri için ‘ÇED gerekli değildir’ kararını vermesi daha büyük suçtur. Çünkü madencilik faaliyetleri çevreye verdiği zararlarla çok riskli sonuçlar doğurur. Madencilik faaliyetinde çevre kirliliğine neden olacak faaliyetlerin önüne geçirilmesi gerekirken, ‘ÇED gerekli değildir’ kararlarıyla maden arama ruhsatı verilmesini yanlış buluyoruz. Dolayısıyla Artvin Valiliği’nin bu tarz kararlarına katılmıyoruz” dedi.

ETİKETLER: ÇED Artvin
http://www.yapi.com.tr/haberler/artvinde-maden-aramak-icin-cede-gerek-yok_143521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!